Jaunystės eliksyru vadinamas kofermentas Q10: be jo negalėtume pajudinti nė mažojo pirštelio

Bet kokiam mūsų kūno veiksmui reikia energijos. Be jos mes negalėtume nieko – nei judėti, nei normaliai protauti, nei kvėpuoti. Be jos mūsų organizme nevyktų daugybė cheminių reakcijų, dėl kurių esame gyvi ir sveiki. Kas yra tas amžinas energijos varikliukas, padedantis mūsų organizmui funkcionuoti? Už jo atradimą mokslininkui dar praėjusiame šimtmetyje buvo suteikta Nobelio premija. Tai kofermentas Q10.

 

Apsaugo nuo širdies ligų, vėžio ir kitų susirgimų

 

Kofermentas Q10, kitaip dar vadinamas ubikvinonu, yra į vitaminą panaši, riebaluose tirpi medžiaga. Ją gamina mūsų pačių organizmas, todėl jos randama beveik visose organizmo ląstelėse. Ląstelių mitochondrijose ubikvinonas dalyvauja energijos gamybos procese, kurio metu pagaminama apie 95 proc. energijos, reikalingos organizmo ląstelėms augti ir gyvuoti. Daugiausiai šios medžiagos suvartoja širdis, kepenys, inkstai ir smegenys, kadangi šių organų veiklai palaikyti reikia itin daug energijos.

 

Tai stiprus antioksidantas, saugantis ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, stabdo cholesterolio oksidavimąsi ir mažina aterosklerozės tikimybę.

 

Mokslininkų pateikti tyrimų rezultatai rodo, kad papildyti mitybą kofermentu Q10 verta sergantiems hipertenzija, ši medžiaga gali mažinti kraujo spaudimą, padėti sureguliuoti širdies ritmo sutrikimus. Vieno tyrimo metu paaiškėjo, kad kofermentą Q10 vartoję pacientai, sergantys širdies ligomis, daugiau nei 10 proc. rečiau atsidurdavo ligoninėje. Ir priešingai – pastebėta, kad jo trūkstant organizme sutrinka širdies ritmas, vystosi lėtinio širdies nepakankamumo požymiai, krūtinės angina. Tiesa, norint galutinai patvirtinti šiuos rezultatus, reikalingi tolimesni tyrimai.

 

Kofermentas Q10 stiprina organizmo imuninę sistemą, gali padėti išvengti kai kurių vėžio formų, sumažinti demencijos simptomus sergant Alzheimerio liga, lėtiniu artritu, naudingas migrenos priepuolių profilaktikai bei gydymui, dalyvauja angliavandenių apykaitoje ir padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje, kas ypač aktualu sergant cukriniu diabetu. Teigiama, kad kofermentas Q10 kartais naudingas ir nevaisingiems vyrams, kurių nevaisingumo priežastis – sumažėjęs spermos ląstelių judrumas.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

Jaunystės eliksyras – lygina raukšles

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

Dėl stipraus antioksidacinio poveikio kofermentas Q10 stabdo senėjimo procesus. Kovodamas su laisvaisiais radikalais, jis labai naudingas mūsų odai. Trūkstant šios medžiagos mūsų organizme, silpnėja ir odos apsauga, ji suglemba ir greitėja jos senėjimo procesai – atsiranda raukšlės, pigmentacijos dėmės.

 

Žinia, jokie kremai nesugrąžins odos jaunystės, jeigu ji nebus maitinama iš vidaus. Odai reikia įvairių medžiagų, tačiau viena svarbiausių iš jų – kofermentas Q10, kurio poveikis odai trejopas: jis palaiko energijos apykaitą ir skatina odos ląstelių atsinaujinimą, apsaugo odos ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio ir užtikrina tinkamą kraujotaką, kad ją pasiektų reikalingos maistinės medžiagos ir pasišalintų toksinai.

 

Dėl šio poveikio oda tampa gaivesnė, skaistesnė, mažėja atsiradusių raukšlių gilumas, lėčiau formuojasi naujos raukšlės.

 

Maistas kūnui ir smegenims

 

Moksliniai tyrimai rodo, kad kofermentas Q10 reikalingas sportuojantiems žmonėms. Tai natūralu – sportuojant reikia daugiau energijos. Nustatyta, kad sportininkai, vartojantys kofermento Q10 maisto papildą, turi jėgų treniruotis ilgiau, po treniruotės atsigauna greičiau ir pasiekia geresnių rezultatų.

 

Ne paslaptis, kad su amžiumi kūno raumenys silpsta, mažėja jų masė. Ją išlaikyti labai padeda fizinė veikla, tačiau nustatyta, kad kartu su fiziniu krūviu vartojamas papildomas kofermento Q10 kiekis gali ženkliai sumažinti raumenų nykimą.

 

Kofermento Q10 poreikis padidėja ir tais laikotarpiais, kai dėl darbo veiklos, mokslų ar kitų priežasčių didelį krūvį tenka atlaikyti mūsų smegenims: intensyvaus projekto metu, ruošiantis egzaminams ar užsiimant kitokia daug pastangų reikalaujančia veikla.

 

Daug dirbantys žmonės, kad jaustųsi žvalesni, geria kavą, vartoja kitokias centrinę nervų sistemą stimuliuojančias medžiagas, tačiau pastarosios padeda tik trumpam. Deja, šiandien retas žmogus gali pasigirti turintis daug energijos. Mus išvargina šiuolaikinis gyvenimo tempas ir nuolatinis stresas, kuris labai padidina kofermento Q10 poreikį.

 

Ši medžiaga yra neatskiriama organizmo energijos apykaitos bei mūsų ląstelių biochemijos dalis ir patenka į ląsteles, kai riebalus, angliavandenius ir baltymus reikia paversti grynąja energija. Reikiamas energijos kiekis šiuo atveju užtikrinamas ilgam, nes gauta energija padeda ląstelėms pagaminti dar daugiau energijos. Taigi jeigu esamas kofermento Q10 kiekis organizme neužtikrina jo poreikio, mums ima trūkti energijos.

 

Be to, organizmui dėl streso poveikio nusilpus ima labai aktyviai gamintis laisvieji radikalai, kurie neigiamai veikia organizmo ląsteles, o tai gali lemti įvairių ligų atsiradimą. Ar įmanoma jo gauti su maistu? Deja, jau maždaug nuo 30 metų kofermento Q10 gamyba organizme pradeda mažėti, o sulaukus 50-ies šios medžiagos organizme sumažėja daugiau nei 50 proc. Taip pat jos mažėja sergant kai kuriomis ligomis – širdies, plaučių, imuninėmis ligomis, Parkinsono liga, vartojant kai kuriuos vaistus.

 

 

Bene labiausiai neigiamai veikia šios medžiagos kiekį organizme statinų – cholesterolio koncentraciją kraujyje mažinančių vaistų – vartojimas. Taip pat kofermento Q10 koncentraciją gali sumažinti kraujospūdžiui bei kai kurių širdies ligoms gydyti vartojami preparatai. Šiek tiek kofermento Q10 įmanoma gauti su maistu. Daugiausiai jo yra raudonoje mėsoje, gyvulių kepenyse bei širdies raumenyje, tačiau jos kiekis gyvūnų mėsoje priklauso nuo to, kaip jie buvo maitinami: žole maitintų gyvūnai kofermento Q10 turi daugiau nei maitinti grūdais.

 

Kofermento Q10 taip pat randama riebioje žuvyje, riešutuose, sezamo sėklose, kai kuriuose grūduose, bulvėse, svogūnuose, morkose, špinatuose. Jeigu mitybos racione yra per mažai maisto produktų, turinčių kofermento Q10, mitybą galite papildyti šios medžiagos turinčiais maisto papildais. Maisto papildų gamintojo „Walmark“ maisto papildo „Coenzyme Q10 MAX 100 mg“ vienoje kapsulėje yra didelė dozė aukštos kokybės kofermento Q10, išgaunamo fermentuojant dumblius ir pagaminto laikantis GMP standartų.

 

šaltinis https://www.15min.lt/

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite