Didžiulis kosminis sprogimas galėjo sunaikinti įspūdingus „Kūrimo stulpus“ – tikroji tiesa paaiškės po 1000 metų (Video)

„Kūrimo stulpai“ (angl. „Pillars of Creation“) – iš dujų ir dulkių sudaryti stulpai, esantys Erelio ūko žvaigždžių formavimosi regione, žvaigždžių spiečiuje M16. Čia besiformuojančių žvaigždžių temperatūra siekia net 30 000 laipsnių Celsijaus, o tai yra 5,45 karto daugiau už Saulės temperatūrą – 5500 laipsnių Celsijaus.
Jaunos M16 žvaigždės yra stipraus žvaigždžių regiono ir ultravioletinių spindulių šaltinis. Visa tai palaipsniui formuoja ir ardo regione esančias dujų ir dulkių struktūras.

„Kūrimo stulpai“ savo pavadinimą gavo po to, kai Arizonos valtijos mokslininkai Jeff Hesteris ir Paul Scowenas padarė nuotrauką, kurioje matyti didžiuliai stulpai. Jie buvo žvaigždžių formavimosi proceso dalis. Tuo pačiu metu šiuos stulpus ardė gretimų intensyvių žvaigždžių skleidžiama intensyvus ultravioletinis spinduliavimas. Iš nuotraukoje užfiksuotų stulpų vienas buvo net 4 šviesmečių aukščio, o iš debesų matomi atsikišimai yra didesni už visą Saulės sistemą.

Už šių atsikišimų esančias dujas nuo ultravioletinio spinduliavimo saugo vandenilio dujų darinys. Šios vandenilio dujos yra tankesnės nei išorėje esančios dujos, todėl ilgainiui darinyje ima formuotis prožvaigždės.

Naudojant itin didelį teleskopą buvo nustatyta, kad 11 iš 73 tokių vandenilio darinių formuojasi į jaunas ir mažai masės turinčias žvaigždes, o trijų stulpų galiukuose taip pat yra jaunų žvaigždžių.

Manoma, kad „Kūrimo stulpai“ buvo sunaikinti po supernovos sprogimo prieš maždaug 6tūkst. metų. „Spitzer“ kosminiu teleskopu darytos nuotraukos atskleidė netoli stulpų esančius karštų dujų debesis, kurie galėjo susidaryti po sprogimo.

„Kūrimo stulpai“ nuo Žemės yra nutolę per 7 000 šviesmečių, todėl jei iš tikrųjų vyko didžiulis sprogimas, po kurio jie buvo sunaikinti, mes tai galėsime išvysti tik po tūkstančio metų. Tiesa, yra mokslininkų, kurie mano, kad sprogimo išvis nebuvo – kadangi radiacijos lygis nėra toks didelis. Be supernovos sprogimo, „Kūrimo stulpai“ sunyks palaipsniui, tačiau per gerokai ilgesnį laiko tarpą.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

„Herschel“ kosmoso observatorijoje stulpai buvo nufotografuoti 2011 metais pasitelkiant tolimuosius infraraudonuosius spindulius. Tai leido mokslininkams apie šią struktūrą sužinoti gerokai daugiau.

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

Rentgeno spindulių nuotraukos atskleidė, kad naujai besiformuojančios žvaigždės „Kūrimo stulpų“ vandenilio dujų dariniuose dar nėra pakankamai karštos, kad spinduliuotų rentgeno spindulius, o šių spindulių šaltiniai stulpuose yra išsidėstę padrikai.

Naujausia „Kūrimo stulpų“ nuotrauka buvo padaryta „Hubble“ teleskopu 2015 metais.

Stulpų struktūra yra panaši į darinį, aptiktą žymiai didesniame Sielos ūke, kuris irgi yra žvaigždžių formavimosi regionas Kasiopėjos žvaigždyne. Dujų stulpai Sielos ūke primena stalagmitus, kyšančius iš urvo grindų. Šie stulpai yra žinomi kaip „žvaigždžių kūrimo stulpai“.

Šaltinis: technologijos.lt

Rekomenduojami video:


2500
2 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
Ede

O man patinka kad viskas vienoje vietoje tik daugiau galėtų straipsnių kelti

Pyktis.

Ir vel straipsnis is technologiju puslapio….
Gal kas zinot pan puslapiu kaip sitas? Nes jau atsibodo sitie nevykeliai.

Korys

Nepatinka? Tai kas verčia skaityti? Pasiieškok pats kitko.
Tuo labiau sakai, kad nepatinka, o pats nori panašaus puslapio, apsispręsk.

Pyktis.

Ko cia parasiai savo niekinga komentara? Demesio truksta?
As i anomalijos puslapi ateinu pasiskaityti apie anomalijas,o ne technologijas. Tam yra technologijos.lt puslapis is kurio anomalijos nevykeliai pastoviai copy paste.
Ir taip butu gerai uzgaudyt kazkoki pan puslapi,o ne toki kaip sitas kuris ale skelbiasi anomalija,bet po bsk virsta i technologiju ir geltonosios spaudos puslapiu.

Neturejei ka pasiulyt tai ir nerasyk.
Ir vapse tu man neaiskink ka man daryt.

Kaltė

Patylek cia nerekaves , noresma ir aiskinsma

Taip pat skaitykite