Ateities ekspertai: meilė robotams taps norma

meile-robotamsŽmonių ir robotų santykiai ateityje taps intymūs? Technologijų etikos ekspertas Blay Whitby tvirtina, kad taip, rašo tinklalapis robotika.lt.

 

Robotų technikos integracija į mūsų kasdienybę intensyvėja kone kasdien. Robotai įžengia į žmonių namus kaip nepakeičiami pagalbininkai ūkio ruošos darbuose, jie žaidžia su mūsų vaikais, o kartais netgi padeda specialių poreikių turintiems asmenims bei pabėgėlių vaikams, norintiems išmokti naują kalbą.

 

Robotų integracija ir adaptacija pamažu keičia visuomenės požiūrį. Sumanios mašinos tampa norma, „savaime suprantamu“ dalyku ir mūsų gyvenimo dalimi. Todėl akivaizdu, kad vis dažniau yra nagrinėjamos ir intymesnės temos robotų technikos aspektu.

 

Aktyvistai ir industrijos ekspertai provokuoja diskusijas, teigiančias kad ateityje robotai taps mūsų mylimaisiais. „The Conversation“ publikacijos autoriai rašo: „Įsivaizduokite, kad esate restorane, šiandien Valentino diena ir jūs sėdite priešais savo antrąją pusę, ketinate pradėti vakarieniauti.

 

Kai jūs pažvelgiate vienas kitam į akis, jūs susimąstote – kaipgi gali būti, kad be to, jog jūsų antroji pusė negali valgyti, ji negali ir jūsų mylėti. Pagalvojate, kad tai negali būti tiesa, ir švelniai suspaudžiate sintetinę ranką“.

 

Nepaisant to, kad tokios teorijos daugeliui kelia nerimą, BBC publikuotame straipsnyje technologijų etikos ekspertas B. Whitby teigia, kad tai bus naujos „rūšies“ meilė. „Šiandien tokia idėja kaip roboto mylėjimas atrodo keista ar netgi moraliai neteisinga.

 

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

Tačiau prisiminkime, kad istorijos vingiuose moralinės normos apie teisingus veiksmus nuolatos dramatiškai keitėsi. Todėl neturime jokios priežasties manyti, kad mūsų dabartinis požiūris į jausmus puoselėjamus dirbtiniam intelektui ateityje nepasikeis“, rašo Blay Whitby.

 

Meilė neturi būti „žmogiška“?

 

„Nors daugelis meilę robotui yra linkę lyginti su meilės daiktams patologija („objectophilia“), turime savęs paklausti ar iš tiesų tai bus atvejis, kai robotas yra daiktas“, rašo „The Conversation“. Publikacijos autoriai Kate Letheren ir Jonathan Roberts argumentuoja primindami, kad žmonės jau seniai priėmė naminius gyvūnus į savo namus ir laiko juos šeimos nariais, o tai rodo, kad meilė nebūtinai turi būti „žmogiška“.

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

Publikacijoje taip pat pateikiami duomenys iš Japonijoje atliktos apklausos, kuri parodė, jog 2015 metais net 74 proc. japonų nuo 20 iki 30 nėra įsipareigoję, o 40 proc. santykių išvis neieško. Japonijos akademikų teigimu, jauni žmonės meilės alternatyvą vis dažniau suranda virtualiame pasaulyje arba alternatyvioje aplinkoje, pavyzdžiui, įsimyli Anime arba Manga animacinius personažus.

 

Vis dėlto „robotiška meilė“, tikėtina, būtų kitokia. Juk sumanūs novatoriai siekia sukurti emocionalų, jausmingą robotą. Kitaip tariant, tobulesnę „Pepper“, gebančio reaguoti į žmogaus emocijas, versiją.

 

Verta paminėti ir tai, kad robotų tobulėjimo paieškos ne tik juos paverčia „jautresniais“. Žmonės taip pat užjaučia robotus dėl jiems įvykusių nelaimių. Japonijos Toyohashi technologijos universiteto ir Kioto universiteto mokslininkai atlikę tyrimą sužinojo, kad žmonės puoselėja panašų užuojautos kiekį žmogiškam ir „robotiškam“ skausmui. O pasak JAV mokslininkų pranešimo, žmonės yra linkę „sužmoginti“ tai, kam yra duotos žmogiškos ypatybės. T.y. robotams suteikus žmogiškųjų fizinių bei emocinių savybių, visuomenė juos suvoks kaip individus, kuriems yra taikytinos moralės normos, tokios kaip laisva valia.

 

Robotų jausmai ir visuomenės požiūris

 

Vis dėlto nepaisant dirbtinio intelekto „sužmoginimo“, romantiškus žmonių ir robotų santykius visuomenei priimti, manoma, bus sunku, net ir atsižvelgus į faktą, jog tai nebūtų pirmas kartas, kai kažkas įsimyli pagal socialinius standartus į porą netinkamą asmenį.

 

„The Conversation“ publikacijos autoriai svarsto, jog tokių santykių pradžia gali būti itin sudėtinga pirmosioms poroms. Žmonėms tai reikštų netgi izoliaciją nuo visuomenės. O kas nutiktų, jeigu antroji pusė būtų neištikima su robotu ar robote? Visuotinis pasmerkimas? (Neištikimybės tema su dirbtiniu intelektu nagrinėjama ir televizijos seriale „Humans“).

 

Tačiau net ir visuomenei reaguojant teigiamai, iškyla kitas klausimas – ar robotai tikrai sugebės mus mylėti, ir ar to reikia?

 

Pavyzdžiui, Stephen Hawking jau ne kartą perspėjo, jog būtina saugotis bet kokio robotų autonomiškumo. Tačiau ar be emocinio savarankiškumo robotų meilė būtų nuoširdi? Be to, susimąstyti verčia ir klausimas – kaip tokie santykiai būtų įteisinami legaliai? Naivu tikėtis, kad ne tik religijų atstovai, bet ir teisinės institucijos palaikytų žmogaus ir robotų santykius.

 

Vis dėlto jeigu tikra meilė visuomet laimi, galbūt tvirti roboto ir žmogaus jausmai taip pat nugalėtų visas kliūtis?

 

Rekomenduojami video:


2500
6 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
hmm

tai kad jau dabar ira andruidu kurie zveriskai pansus i zmonies tik teruksta padaraus progavaimo ipc

https://www.youtube.com/watch?v=iW3_Ft1t0mY

Nesvarbu

nu jo tvatinti skardine :D :D

minties ir proto galia

nesamone kazkokia kaip tada reiks pasidulkint su robotu:)

Ale

Dabar meile vibratoriams,veliau robotams tai,kad moterelem vyruku ir vyrukam tikru bobu nebereiks.gal nieko maziau LPL,aids negeidziamu vaiku,netikru draugu…

Saule

Reimia ivesti idtatyma, draudzianti gaminti sekso robotus. Ir bus vidiems gerai. Lygiai kaip zoofilai santykiauja su savo katemus ir ozkomis, taip suskystejusio protelio iskrypeliai dulkins robotus. Robotus galima kurti tik darbui. Tai turi buti zmogaus pagalbininkai,, brt ne zmogzudzisi.

to saule

Tik buko mastymo zmogus gali parasyti toki komentara

to to saule

Tik dar bukesnio mastymo zmogus, gali parasyt toki komentara.

Vienas pakomentavo, kitas pakomentavo jo komentara, o trecias pakomentavo komentaro komentuotoja(as dar bukesnis). Reik laukt ketvirto ir taip iki pabaigos, nes mes gi nemokam savo erudicijos sutvardyti ir pasilaikyt sau. Ji tiesiog liejasi per krastus ir parodo, kokie kiti yra silpnaprociai. Bet beabejo mano demonstracija, toli grazu nera silpnaprotiska.

Ir is to iseina:
To saule – atleisk bet tu esi silpnaprotis. Tikiuosi malonu tau tai girdeti ir savo dvasini pasauleli dar labiau pripildysi sviesa, o pasauliui bus nuo to tik geriau.

prajuokinai

Ka cia nusisneki daune, isivaizduok tavo dukra eina is mokyklos ir kazkoks iskrypelis grazindamas supeiliu krumuose oraliniu tenkintu :D
O kai bus robotas, ne tas skardinis o normalus jau istobulintas, tai tas iskrypelis ta robota ir dulkintu.. tai va rinkis pats.. robotas ar tavo dukra? krc nesigavo tau cia isdurt nes bukas bukam visada pritars

ok

ok

Taip pat skaitykite