Išaiškinta milžiniškų kraterių paslaptis Arkties amžino įšalo srityje


Geofizikams pavyko nustatyti, kas būtent išprovokuoja milžiniškų kraterių pasirodymą Arktyje. Ir problema toli gražu netirpina amžino įšalo.

 

Jamalo krateris ekspertų pažymėtas kaip 17. Tai reiškia, kad iš viso šiame regione buvo atrasta 17 panašių objektų, kurie pagal savo savybes ir išvaizdą primena kraterius.

 

Vasilijus Bogojavlenskis pasakojo, kad iš tikrųjų Rusijos šiaurėje tokių objektų yra kur kas daugiau. Be to, dauguma jų atsirado per pastaruosius dešimt metų. Jamalo krateris buvo pats pirmasis. Jis buvo rastas 2014 m. Iškart pasirodė daugybė jo atsiradimo versijų iki meteorito kritimo.

 

Tiesą sakant, viskas yra daug paprasčiau. Giliuose ledo sluoksniuose pradeda formuotis ertmė, kurią sukelia tam tikras šilumos srautas. Jis palaipsniui prisipildo dujų ir didėja. Kai užšalusiose uolienose nebegali būti šių dujų, įvyksta savotiškas pneumatinis sprogimas, kuris palieka gana didelius kraterius.

 

Bogoyavlensky pridūrė, kad daugumą atrastų objektų galima priskirti labiausiai paplitusiems purvo vulkanams. Įdomus dalykas yra tai, kad ežerų dugnas šiame regione taip pat yra išmargintas krateriais, tačiau dujų išsiskyrimo juose procesai vyksta daug greičiau nei įprastame paviršiuje.

 

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite