Kada išauš ilgiausia šių metų diena ir prasidės astronominė vasara?

Nors kalendoriuose jau vasara ir vasariškas karštis svilina Europą, visgi, astronominė vasara dar neprasidėjusi. Taigi, kada išauš ilgiausia šių metų diena?

 

Astronominis vasaros apibrėžimas metų laiką nustato remdamasis Žemės ašimi ir tuo, kaip ji yra pakrypusi.
Tai reiškia, kad astronominė vasara prasideda penktadienį, birželio 21 d.

 

Birželio 21 d. taip pat yra vasaros saulėgrįžos data, kuomet fiksuojama ilgiausia metų diena.

 

Saulėgrįža yra astronominis įvykis, kurį lemia pakrypusi Žemės ašis ir jos judėjimas orbitoje aplink Saulę.

 

Birželio saulėgrįžos metu Žemė savo orbitoje atsiduria pozicijoje, kuomet Šiaurinis polis yra labiausiai palinkęs į Saulę. Tai reiškia, kad Saulė pateka anksčiausiai ir nusileidžia vėliausiai per visus metus, taip sukurdama ilgiausią metų dieną Šiauriniame pusrutulyje, rašo express.co.uk.

 

Tuo tarpu Pietinio pusrutulio gyventojams birželio mėnesio saulėgrįža reprezentuoja trumpiausią metų dieną ir žiemos pradžią.
Senosios kultūros žinojo, kad Saulės kelias per dangų, dienos trukmė ir saulėtekio bei saulėlydžio vieta metų eigoje reguliariai kinta. Metiniam Saulės progreso sekimui jie statė tokius monumentus, kaip Stounhendžas.

 

Ir šiandien žmonės buriasi Stounhendže tiek žiemos, tiek vasaros saulėgrįžos metu, kur jie stebi Saulės patekėjimą virš akmenų.
Lietuvoje šis įvykis vadinamas vasarvidžiu ir nuo seno švenčiamas su Rasų švente (dabartinėmis Joninėmis).
Po vasaros saulėgrįžos dienos pradeda stabiliai trumpėti iki pat žiemos saulėgrįžos, kuri žymi trumpiausią metų dieną. Šių metų žiemos saulėgrįža vyks sekmadienį, gruodžio 22 d.

 

Šaltinis: https://www.gismeteo.lt/news/

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite