Ar reikia bijoti penktadienio, 13-osios?

friday-13thŽmonija nuo seno bijo skaičiaus 13, manydama, kad jis neša nelaimes. O jei dar jis sutampa su penktadieniu – tikrai lauk bėdos! Žmonių, kurie bijo „grėsmingų“ dienų, pasitaiko gana dažnai.

 

Paraskevidekatriafobiją — panišką penktadienio, 13 dienos baimę, — mokslininkai laiko sunkia negalia. Toks mėnesio ir savaitės dienos derinys pasitaiko kartą ar du per metus.

 

Istorinės peripetijos

 

Penktadienio, 13 dienos fobija vargino daug žymių žmonių. Pavyzdžiui, Napoleonas šią dieną nesiimdavo svarbių reikalų ir juo labiau neplanuodavo mūšių. Gėtė apskritai visą parą neišlįsdavo iš patalų. Kompozitorius Arnoldas Šenbergas taip bijojo 13 dienos, kad, galiama sakyti, mirė nuo savo perdėto prietaringumo. Visą 1951 metų liepos 13 dieną, penktadienį, jis praleido po antklode, drebėdamas iš baimės. Likus ketvirčiui valandos iki vidurnakčio, jo žmona įėjo į kambarį norėdama pasakyti, kad bijoti liko 15 minučių. Tuo metu Šenbergas, sunkiai pakėlęs ranką, vos pratarė žodį „harmonija“ ir mirė. Mirties laikas — 23.47 val. (be trylikos minučių dvylikta).

 

Sunku pasakyti, iš kur atsirado šio derinio — penktadienio ir tryliktos dienos — baimė. Veikiausiai viskas prasidėjo nuo Viduramžiais populiarios legendos, kad raganų puotose būtinai dalyvauja dvylika raganų, o tryliktas šioje kompanijoje tampa šėtonas. Tikėtina šios fobijos priežastimi galima laikyti istorinį faktą, įvykusį XIV amžiuje. Nelaimė nutiko Tamplierių ordinui — galingiausiai ir turtingiausiai Europos organizacijai. 1307 metais balandžio 13 dieną, penktadienį, jie visi buvo suimti, pasodinti už grotų, o paskui sudeginti inkvizicijos laužuose. Po tamplierių liko daug legendų, bet įžymieji jų turtai taip ir nebuvo rasti.

 

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

Peržiūrėjus Londono draudimo kompanijos archyvus, kuriuose buvo registruojami į plaukiojimus išvykstantys laivai pradedant XVI amžiumi, pasirodė, kad laivai, kurie išplaukdavo penktadienį, 13-tą, negrįždavo.

 

Paraskevidekatriafobijai įsišaknyti padėjo ir tai, kad būtent šia fobija naudojosi siaubo filmų kūrėjai. Yra daugiaserijinis filmas „Penktadienis, 13-oji“, kuriame pasakojama apie žudiką maniaką, žudantį būtent šią dieną. Siaubo filmas populiarus iki šiol.

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

Kalta savitaiga?

 

Mokslininkai šiuo klausimu laikosi tvirtos nuomonės ir teigia, kad nelaimės penktadienį, 13 dieną, — tikri prietarai. Tiesa, pastebima, kad šią dieną išties įvyksta daugiau avarijų ir nelaimingų atsitikimų.

 

Daktaras Aleksas Senklonas iš Britanijos sveikatos apsaugos ministerijos pareiškė: „Penktadienio, 13-osios, iš tiesų negalima laikyti tokiu pat, kaip likusieji. Nustatyta, kad šią dieną Londone į ligonines patenka 50 proc. pacientų daugiau nei vidutiniškai per savaitę. Policijos duomenys rodo, kad šią dieną daugelis vengia važiuoti automobiliu“. Paaiškinti visą šią „velniavą“ gana paprasta: viskas priklauso nuo savitaigos. Didžiulis nerimas ir baimė, kad penktadienį, 13 dieną, gali atsitikti nelaimė, išprovokuoja nelaimės priežastį.

 

Vienintelę grėsmę, kurią gali kelti penktadienis, 13-oji, — tai virusinės atakos pavojus. Kompiuterių kenkėjai nepamiršo pasinaudoti tuo, kad žmonės bijo šios magiškos dienos. Vienas iš pirmųjų virusų, skirtų penktadieniui, 13-ajai, buvo Jerusalem. 1988 metų gegužės 13 dieną, penktadienį, nuo jo nukentėjo iškart kelios įmonės ir kelių šalių universitetai. Dėl šios priežasties kai kurie vartotojai šią dieną išvis nejungdavo kompiuterių.

 

Velnio tuzinas

 

Dažnai šio grėsmingo derinio — penktadienio ir tryliktosios dienos — baimę sustiprina paprasčiausia skaičiaus trylika baimė — triskaidekafobija. Mokslininkai tai aiškina tuo, jog šiandien mes naudojamės skaičiavimo sistema, pagrįsta dešimtimi. Tačiau senovėje ir rytiečiai, ir vakariečiai rėmėsi skaičiumi dvylika. Skaičiavimas naudojant tuziną, o ne dešimtį, buvo paplitęs daugelyje Europos šalių. Skaičius trylika skiriasi nuo kitų tuo, kad dalijasi tik iš savęs. Galbūt dėl šio išskirtinumo ir atsirado prietaras, kad trylika — tai „velnio tuzinas“.

 

Ypač atsargiai skaičių trylika vertina amerikiečiai. Ten pastatai neturi 13 aukšto, aviakompanijos — 13 reiso. Lėktuvuose nėra 13 vietos. Tryliktą dieną nesiimama jokių svarbių darbų. Tik vienintelis viešbutis „Voldorf Astorija“ Niujorke turi 13 aukštą.

 

Europa taip pat neišvengė paraskevidekatriafobijos. Pavyzdžiui, jeigu kokioje nors Prancūzijos įmonėje įsidarbina tryliktas darbuotojas, dažnai į darbą priimamas dar vienas — tai vadinama „keturioliktojo svečio profesija“. Jeigu prie pietų stalo susirenka trylika žmonių, šeimininkai ant keturioliktos kėdės pasodina lėlę ir patiekia jai tokius pat pietus, kaip ir kitiems.

 

XX amžiaus viduryje Nacionalinės aeronautikos ir kosminių tyrimų valdybos specialistai pasiryžo nepaisyti skaičiaus trylika baimės. Eilinis „Apolonas“, kurį norėta išsiųsti į Mėnulį, gavo tryliktą numerį. Jis buvo paleistas balandžio 13 dieną 13 valandą 13 minučių iš starto aikštelės Nr. 39 (triskart trylika). Rezultatas tas, kad erdvėlaivyje sprogo deguonies bakas.

 

O neprietaringi žmonės nepavargsta kovoti su fobijomis. XX amžiaus pradžioje Amerikoje netgi veikė populiarus „Klubas trylika“, kurio tikslas buvo kovoti su prietarais, ypač tikėjimu velnio tuzinu.

 

Kam tuzinas neša laimę?

 

Tačiau skaičių trylika ne visi laiko bloga lemiančiu. Dar Viduramžiais „velnio tuziną“ kartais vadindavo „kepėjų tuzinu“. Pasirodo, jeigu kažkas užsisakydavo tuziną bandelų, buvo priimta nemokamai pridėti tryliktą. Katalikai manė, kad trylika — šventas skaičius, nes tai Kristaus ir dvylikos apaštalų simbolis.

 

Centrinės ir Pietų Amerikos aborigenai mano, kad skaičius trylika neša laimę. Tokios pat nuomonės laikosi italai. O remiantis šiuolaikiniu kinų būrimo knygos „Permainų knyga“ variantu, heksogramos, sudarančios skaičių trylika, reiškia, jog reikalai gerėja.

 

Tačiau kol kas pasaulyje yra nemažai žmonių, bijančių ir skaičiaus trylika, ir penktadienio, 13-osios. Jie laikosi įvairiausių atsargumo priemonių, pavyzdžiui, penktadienį, tryliktąją, neina į darbą, nieko neperka, nepasirašo sutarčių. Paraskevidekatriafobija serga pie 30 milijonų amerikiečių. Dėl jų atsargumo kiekvieną penktadienį, tryliktą dieną, JAV patiria 750 milijonų dolerių nuostolių.

 

Inf. šaltinis: „Savaitė“, savaite.lt

Rekomenduojami video:


2500
9 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
as

mano mama gimusi geguzes 13 ir niekada nieko blogo, viskas gerai, apart to, kad yra pati pesimiste dazniausiai, o siaip sekasi jai viskas puikiai, pati turi geras auksines rankas.

Toks gyvenimas

Penktadienį bus gegužės 13-a. Pamenu, šiais mokslo metais buvo taip pat penktadienio 13 diena. Tą dieną aš susitrenkiau abu kelienus į stalo kampą, galvą į spintelę (lindau saldumynų), iš matematikos konrtolinio gavau 6… O mano draugę persekiojo kažkoks neaiškus tipas.

Paradigm Shift

Na jeigu tave užpuls iš vandens išlindęs Džeisonas tai… :(

Raganius

Jeigu tikėsi, kad kąs nors įvyks, tai ir įvyks.

Ivona

kas gali paaiskinti,penktadienio,13 atvirkstine itaiga?Kiek save atmenu(nuo to laiko,kai pradejau rimtai dometis ezoterika)si diena man visada sekminga ir pilna maloniu netiketumu.Mistika ar realybe?Visi zmones skirtingi,kiekvienam savo…Tikekit arba ne..

Anonimas

Klounai :-D

vadas

Ech, simbolizmas… Tas skaicius 13 nieko nereiskia kol mes patys nesuteikiam jam prasmes. Jeigu mes turim kazkokius isitikinimus del jo tai jis ir veiks, jeigu neturim – tai tik paprastas skaicius ir paprastas penktadienis. Bet simbolizmas gali tureti labai daug itakos zmogui ir jo pasamonei. Tuom ir naudojasi visokios korporacijos, zinodamos simbolizmo (logo) paslaptis.

ropke vadui

tas pats ir su juodu katinu. ir aplamai kalbant eterinej erdvej musu mintys paplinta belenkaip. geris pritraukia gery. blogis blogy. auka susitinka su nusikalteliu ir t.t. Pavyzdziui ainame nakty gatve ir bijome buti uzpulti. nusikaltely kazkur netoliese esanty , jusu pirmutinio mintys jy pasieks pirmiausiai . vat taip mes prisitraukiam per eterine plotme tam tikrus ivykius, draugu susirandam, ar atvirksciai………………… teke paciam tą puikiai pajust, esu gyvas to yrodymas, jei kas netiki tuom

Visai jau.

O tau metas būtų išmokt lietuviškai rašyt.

Anonimas

Koks protingas :-D

Chronos

Na.. kolkas nieko įpatingo nenutiko, nebent tai, jog močiutė buvo užėjusi ir savo nuobodžiais pasakojimais atemė iš manęs apie dvi valandas :D

Šešėlis

“Šiais metais penktadienis, 13 diena išpuola birželio mėnesį.”

Ir šiandien, Rugsėjo 13, penktadienis ;)

Taip pat skaitykite