Šeštadienį NASA pradės naują misiją į Marsą: startuos naujos kartos zondas, kuris planetos tyrimus pakels „į visiškai naują lygį“ (Video)

Praėjus šešeriems metams po vėliausio zondo nusileidimo Marse JAV kosmoso agentūra pasiųs į Raudonąja planetą kibernetinį geologą, turintį padaryti iki šiol giliausią gręžinį ir pamatuoti temperatūrą.

Zondas „Mars InSight“, planuojamas paleisti ateinantį savaitgalį, taip pat turėtų matuoti planetos „pulsą“ – jis vykdys pirmuosius Marso seisminio aktyvumo matavimus. Be to, kad patikrintų „refleksus“, mokslininkai stebės planetos sukimosi ašies nuokrypius (precesiją) – tai gali padėti geriau suprasti, kokio dydžio yra Marso branduolys ir iš ko jis sudarytas.

Zondo prietaisai leis mokslininkams „pažvelgti į planetos gelmes“, sakė šios misijos vyriausiasis mokslininkas Bruce’as Banerdtas iš NASA Reaktyvinio judėjimo tyrimų laboratorijos (JPL).

„Šiuo atveju grožis neapsiriboja odos paviršiumi“, – juokavo jis.

Milijardą dolerių kainavusi JAV ir Europos misija bus pirmoji, skirta tyrinėti Marso vidinei sandarai. Tirdami Marso gelmes mokslininkai tikisi geriau suprasti, kaip Raudonoji planeta, labai panaši į mūsiškę, susiformavo maždaug prieš 4,5 mlrd. metų.

Marsas yra mažesnis ir geologiškai mažiau aktyvus negu Žemė, kurios plokščių tektonikos ir kiti procesai yra smarkiai pakeitę mūsų planetos pirminę sąrangą. Manoma, kad Marse turėtų būti išlikę planetų ankstyvosios evoliucijos „pirštų atspaudų“, sakė P.Banerdtas.

Be to, ši misija pasižymės dar viena naujove: tuojau po raketos starto nuo „InSight“ atsiskirs pora lagamino dydžio palydovų, šešis mėnesius skriesiančių netoli zondo iki pat Marso, bet jame nenusileisiančių. Šio eksperimento tikslas – patikrinti, ar mikropalydovai „CubeSat“ gali būti naudojami palaikyti ryšį su „InSight“, kai šis lapkričio 26-ąją nusileis ant Raudonosios planetos paviršiaus.

Mikropalydovai buvo pavadinti WALL-E ir EVE pagal 2008 metų animacinio filmo „WALL-E. Šiukšlių princo istorija“ (WALL-E) personažus. Jų reaktyvinių variklių vaidmenį atlieka tokie patys įtaisai, kaip ir naudojami ugnies gesintuvų putoms paskleisti. Minėto filmo veikėjas robotas WALL-E pasinaudojo gesintuvu, kad galėtų skraidyti kosmose.

Planuojama, kad „InSight“ šeštadienį 4 val. 5 min. vietos (14 val. 5 min. Lietuvos) laiku startuos iš vidurio Kalifornijoje esančios Vandenbergo oro pajėgų bazės. Ši NASA tarpplanetinė misija bus pirmoji, kurios raketa kils ne iš Kanaveralo kyšulio Floridoje.

Vis dėlto Marsą pasiekti sunku, kad ir iš kur startuotų raketa.

Iki šiol tik apie 40 proc. NASA į Raudonąją planetą paleistų aparatų sėkmingai įskriejo į orbitą arba ant jos nusileido.

Jeigu „InSight“ sėkmingai nutūps, jis planetų geologinius tyrimus pakels „į visiškai naują lygį“, sakė NASA mokslo programos direktorius Thomas Zurbuchenas.

„Kurmiu“ pramintas cilindrinis zondas turėtų prasiskverbti beveik penkis metrus į Marso grunto gilumą. Be to, kibernetinis manipuliatorius padės ant planetos paviršiaus seismometrą, fiksuosiantį požeminius virpesius.„InSight“ misija buvo atidėta dvejiems metams, nes Prancūzijoje sukonstruotoje seismometro sistemoje buvo aptikta defektų, kuriuos reikėjo pašalinti.

694 kg sveriantis „InSight“ panašus į anksčiau NASA paleistus zondus „Phoenix“ ir „Viking“ – visi jie yra nevažinėjantys trikojai aparatai.

Tačiau „InSight“ mokslo uždaviniai yra panašesni į NASA „Apollo“ programos, per kurią į Mėnulį buvo nuskraidinta žmonių.

Mėnulyje 7-o dešimtmečio pabaigoje ir 8-o dešimtmečio pradžioje apsilankę „Apollo“ astronautai padarė grunte iki 2,5 metro gylio gręžinių, kad mokslininkai Žemėje galėtų matuoti giluminius temperatūros pokyčius. Be to, Mėnulyje yra likę per tas misijas padėtų seismometrų.

Per ankstesnes Marso misijas dėmesys buvo sutelktas į paviršiuje arba arti jo esančias uolienas ir mineralus. Be to, jau dešimtmečius atliekami nuodugnūs atmosferos ir magnetinio lauko tyrimai.

„Tačiau dar niekada nesame tyrę po plonu paviršiniu planetos sluoksniu“, – sakė B.Banerdtas.

Zondas nusileis ties pusiauju esančioje Eliziejaus lygumoje. Šioje lygaus reljefo srityje nedaug didelių uolų, galinčių apgadinti besileidžiantį aparatą arba neleisti prasiskverbti į gruntą mechaniniam „kurmiui“. B.Banerdtas juokaudamas pavadino ją „didžiausia Marse stovėjimo aikštele“.

Mokslininkai planuoja, kad zondas veiks dvejus Žemės – arba vienerius Marso – metus.

„Marsas tebėra gana mįslinga planeta, – pažymėjo B.Banerdtas. – Net mums atlikus daugybę tyrimų jis vis dar gali pateikti mums staigmeną.“

Šaltinis: technologijos.lt

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

Rekomenduojami video:


2500
4 Comment threads
27 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
inkognito.

Aš ir žvengiu už pilvo nusitvėręs kaip tas nedamokytas mulkis Pyktis siunta ant viso pasaulio,jis tur būt iš Jonavos čigonų taboro rašinėja,nes tik čigonai tokie buki gali būti,moteris kastuvais uždaužyti ir mašinas atiminėti jie gudrūs…

taspats

Pritariu,gerai kad atsiliepei.Tegul dabar pats skęsta savo”sąmokslo teorijose”

inkognito.

Bet ir tu klysti kad pagrobimo anatomija yra fantastika,taip tai fantastinis kūrinys bet jis parematas realiais įvykiais,tačiau aš ne viska atsimenu kas buvo tada, todėl teko kai ka ir pafantazuoti kad gautūsi rišlus kūrinukas,tinkamas plačiai auditorijai.Juk šiaip ar taip mano ištrinta atmintis dar ir šiandien ne pilnai atsistačiusi,bet mano kūne yra jų palikti implantai ir realūs randai kurių iki tada nebuvo.Taip kad tai ne visai fantastika.

taspats

Domiuosi viskuo,skaitau apie viską.Niekada neneigiu to,apie ką nežinau.Gali būti ir pagrobimai,ir ateiviai,ir pomirtinis gyvenimas.Net darau prielaidą kad tai yra iš tikrųjų.Pats esu susidūręs su keleta nepaaiškinamų ir siaubingų dalykų,bet vengiu dalintis bet su kuo,kad nepalaikytų bepročiu.Perskaitys koks durnelis ir pasipils keiksmažodžiai.Kam man to reikia?Pasaulis pilnas paslapčių ir todėl įdomu gyventi.Ir nesuprantu žmonių,kurie gyvena kaip kiaulės,knisasi po mėšlą ir nepakelia galvos,kad pažiūrėtų į dangų.

Pyktis.

;DDD balvonas tu visa tavo istorija yra MELAS! Gi forume rasiai,kad gerai pafantazavai ir gera knyga gautusi :D

Pyktis.

Nu va supratai,kad prigautas tai “pasirodiai” :D Issigimeli tu gydykis :D cigonas tu tave tai galeciau apmyst.

Kaip ten tavo “pasiskraidymai” :D kur buvai? Ka su galaktikos taryba nusprendet? ;DDD

taspats

Dar norėčiau tarti keletą žodžių apie Van Aleno žiedų kelintį pavojų.Negalvokite kad skrendama be jokios apsaugos nuo radiacijos.Štai,anksčiau rašiau,kad teko turėti reikalų su strateginėmis raketomis.Patikėkite,kad 1,5 mgt galios kovinės galvutės turi taip pat nemenką radioaktyvumą,o mes laisvai vaikščiodavome angare apie jas be,baimės[tiesa,pagal saugą turėjome švinuotas prijuostes,kad netyčia nepakenktume žinomiem vyriškiems organams].O Geigerio skaitiklis rodydavo nulius.Dabar yra atrasti žymiai geresni junginiai negu švinas.Taigi bliūkšta dar viena”sąmokslo”teorija.Jeigu norite daugiau sužinoti,pasiskaitykite rusų kosmonauto Leonovo,išėjusio pirmą kartą į atvirą kosmosą vien su skafandru,prisiminimus.Tokio rango žmogus tikrai nėra papirktas amerikiečių.Jisai paneigia visas nesąmones,platinamas suinteresuotų asmenų,apie būk tai amerikiečiai niekada nebuvo Mėnulyje.

Pyktis.

Jeigu tu ten vaiksciojei tai buvai tiesiog mesa,kaip ir visi kareiviai. ir tu ten niekam neidomus buvai. Butum susirges butu pakeite kitu ir tkek. Ir kokie gi tie geresni junginiai negu svinas?? Ir niekas cia nebliuksta ;D esi inykes i ta pasaka ir tiek. Tu net nepajegi pagalvot kokio tai masto melas yra. Keista,kad per tiek metu nesusipratai,kad daugelis zmoniu uz pinigus ar pan gali primeluot beleko. Juk geras gyvenimas niekam nemaiso. “Tokio rango žmogus tikrai nėra papirktas amerikiečių” Is kur tu zinai? Is kur? Nes tau taip atrodo? ;D “Jisai paneigia visas nesąmones,platinamas suinteresuotų asmenų,apie būk tai amerikiečiai niekada… Skaityti daugiau »

Susidomejes

Ar si karta ir vel nuotraukas su raudonu filtru desit? Juk tada buvo issaiskinta, kad nuotraukas klastojat. O gal visai jokiu duomenu negausim ir viskas bus slapta? Tokiuose tyrimuose saziningai kalbant turetu buti viesai prieinama duomenu baze kur visi galetu paziuret nesuklastotus duomenis. Tie mazi palydovai manau ilgai netemps jei apskritai praskris radiacijos juostas zemeje nors gal ir ju nera, nes tik is nasa suzinojom explorer 1 palydovo tariamo duomenu.

taspats

Bet juk NASA ir pranešė kad dėl efekto dėjo raudonus filtrus.Kas čia blogo?Gal būt tik blogai daltonikams,nors jie vis vien raudonos spalvos nemato.O gal norite matyti vien tik juodai baltas spalvas?O aš,pavyzdžiui,norėčiau pamatyti visą spalvų spektrą,pasiekiamą kad ir bitės akimis,bet gaila,kad tai neįmanoma.Jeigu Jums maloniau pažiūrėti originalios spalvos nuotraukas-prašom.Niekas nedraudžia,bet atminkite,kad spalva-tai tik sąlyginis dalykas,nes net ir mes,žmonės,matome ne visiškai vienodai.

Pyktis.

Gerai gerai. Kas man paaiskins,kaip jie praskris Van Aleno ziedus? :D
Net Obama yra sakes,kad kolkas nera galimybiu pakilt auksciau. Ir kai kurie mokslininkai taip pat. Ir Trumpas nesenai cia buvo kazka pan suveles apie kosmosa.
Cia gi belekokia pinigu plovykla :D gi prifantazave prikure multiku ir tiek….o didzioji dauguma bandos tiki viskuo ka jiems pateikia. Pasidomekit daugiau. Juk medziagos tam netruksta. Juolab,kad visi astronautai yra vienos ar kitos masonu lozes nariai. O tie kurie noredavo atskleisti tiesa budavo nuzudomi.

taspats

Negi anksčiau miegojai?Jau kiek aparatų pabuvojo Marse ir perdavė nuotraukas.Ir ne tik Marse,bet ir kitose planetose,net jų palydovuose.Reikia šiek tiek pagalvoti ką rašai.Ir mažiau vadovaukis REN TV “sąmokslo teorijomis”.

Pyktis.

Tu turbut kartu su tais aparatais pabuvojei visuose planetose ir palydovuose jo?
O tu tiki viskuo ka tau per tv parodo ar internete perskaitai?
Tai vat pats pagalvok ir ne siek tiek,o kaip reikalas pagalvok.
Ne rent tv teorijomis vadovaujuos,o krytiniu mastymu ir sveiku protu.
Pagalvok kokius filmus su spec efektais ziuri ir pagalvok ka tie stebukladariai gali isdaryneti su zaliu ekranu ir kompiuterinemis programomis kurios visus tuos spec efektus sukuria.
PAGALVOK.

taspats

Puikiai menu tuos metus,kai amerikiečiai išsilaipino Mėnulyje.Tada tarnavau tarybinėje armijoje raketiniame padalinyje.Kaip tik tada vykdėme raketos 8K63 paleidimą raketodrome Kopustin Jar.Mano pareigos-skrydžio valdymas,darbas su slaptais dokumentais.Darbas štabe,skrydžių valdymo centre.Ir štai-amerikiečių misija.Tikriausiai žinote,kad tada nieko iš anksto nebūdavo pranešama,todėl tas įvykis padarė sprogusios bombos įspūdį.Kad ir kaip būtų norėję Sovietai tai nuslėpti,net tais laikais jau buvo nebeįmanoma to padaryti.Aš,buvęs tų įvykių liudininku,turiu teisę pareikšti,kad man smegenų niekas nepudrins,nes visa tai pergyvenau ir žinau tikrai labai daug.Todėl ir nevadovausiuos jokiomis sąmokslų teorijomis.

Pyktis.

Dar syki klausiu–>???? Ir tik vieno klausimo. O galeciau ju uzduot desimtys. Tai kaip jie praskrido Van Aleno ziedus,kaip jie isgyveno tokioj radiacijoj???
Tai va siulyciau pasidometi tomis samokslo teorijomis gal tuomet tamsta atsimerksit ir pasauli kitomis spalvomis pamatysit.

taspats

Čia reikia ilgai aiškinti.Gal paskaitykit spec.literatūrą.O mėnulyje pabuvojo ne vienas ekipažas.Sovietai sekė visais būdais,ieškojo bet kokio nors menkiausio šanso,kad galėtų prisikabinti.Ne veltui rašiau,kad tuo metu buvau raketodrome.Kaip tik iš ten leisdavo vieną po kito palydovus-šnipus.Buvo perimami pokalbiai iš Mėnulio,daromos nuotraukos,užfiksavo lazerio siunčiamus signalus į Žemę,ir t.t.Faktų buvo daugiau,negu reikia,todėl ir teko dar tos pačios dienos vakarą programoje “Vriemia” paskelbti įvykusį faktą.Jei amerikiečiai būtų nesuskubę pirmieji,tą gal būt būtų padarę rusai kiek vėliau,bet,kadangi tai kainavo beprotiškus pinigus,jie nuo to atsisakė ir paskelbė kad eis kitu keliu.Jiems jau nebeliko prasmės rizikuoti žmonių gyvybėmis,tuo labiau kad,kaip dabar jau žinome,net iki Gagarino žuvo ne… Skaityti daugiau »

Pyktis.

“užfiksavo lazerio siunčiamus signalus į Žemę”

;D kokiu dar lazeriu? Ka tu cia kliedi…tu galvoji,kad cia vieni durniai renkasi? Net nenoriu komentuot kazko daugiau.

taspats

Štai,kaip sovietai zombina žmones.Dar viena propagandos auka.Ne veltui jie taip stengiasi-nebėra net prasmės diskutuoti.Baisu,nes matau kad reikia dėti tašką.

Pyktis.

Mane sovietai uzzombino? ;D tai tu jiems tarnavai,o ne as ;D kuri is musu zombino? Visos postsovietines liekanos uzprogtamuotos per daug negalvot. Todel ir nepajegus blaiviai mastyt.

taspats

Taip,grįžęs iš Sibiro,kur buvo ištremta mano šeima,buvau priverstas dar ir tarnauti kariuomenėje ypač slaptame padalinyje,nes KGB kažkokiu būdu šį faktą pražiopsojo.Todėl ir buvau po to apie 19 metų tampomas saugumiečių.Tai aš sovietinė liekana?Niekada nesusitaikiau su tuo,kad jie sugadino mano ir mano artimųjų gyvenimą.O rašau aš tik apie tai,ką tikrai žinau,skirtingai nuo tavęs.Karts nuo karto randu tavo senesnių straipsnelių ir stebiuosi-iki kiek,žmogau esi pasikėlęs.Čia vieną kartą rašai apie masonus,čia apie reptiloidus,čia apie pomirtinį pasaulį ir t.t.Ir iš kur,žmogau,semiesi šitų kvailysčių.Norom nenorom žvilgsnis krypsta į REN TV ir jų ruporus:A.Prokopenko,ar buvusią Putino bendražygę Aną Čapman ,buvusią sovietų šnipę.O tavo diskusijos su tai… Skaityti daugiau »

Pyktis.

Krc…parasiau tau issamu komentara. Bet prakeikti moderatoriai privales ji patikrinti…o tai reiskia,kad jo jau nebus….net nzn…dingo noras vel tiek rasyti nes stopudovai bus vel “privales patikrinti”…

Pyktis.

Ka jus jobani pyderai? Patikrinot mano komentara? Ar dar pisates i siknas?

Pyktis.

Nu tai tu primeak ;DDDDD mano normalius issamkus komentarus jie panaikina,tokius su keiksmais palieka…

Pyktis.

Inkognito pats save prisigavai ;D kloune tu ;D is tos nevilties,kad prigautas per minusus prabegai nes daugiau nk negali padaryt ;DD

taspats

Keista:užėjųs pasiutimui daugeliui pranyksta kalbos dovana.Čia retesnis atvejis-prapuolė gebėjimas rašyti.Gal,troli,įsigyk rusišką kompą-nes tau pakaks trijų klavišų.Tavo senesnėse blevyzgose dominuoja raidė “h”.Tai žinok,rusiška”x”rašosi lietuviškai “ch”,o tai sukelia tau keblumų.Taigi,trolink rusiškai ant trijų raidžių-suprasime.O,rimtai kalbant,man malonu,kad jau mane painioji su “inkognito”-matyt jis gerai tau uodegą primynė.Ir paskutinis patarimas:kadangi esi paranojikas ir be to manau,kažkas dar negerai-nebesvaičiok apie kosmoso reikalus,o artėjant Mėnulio pilnačiai nakčiai užsitrauk užuolaidas. P.S. Patarčiau elgtis mandagiau,ypač su vyresniais žmonėmis.Negi nerandi penburnių pagal save .O “Anomalija”puikus dalykas.Pasiskaitau ir skaitysiu,nors kartais ir ne su viskuo sutinku.

Pyktis.

Inkognitai nebetrupek nupezes seni ;DDD tu man nei kiek neidomus. O tave kaip kritikavau taip ir kritikuosiu kloune tu prokletas :DD as nuo to kaifuoju. Kaip ten galaktikos tarybos posedziai? Kur skraidiai? :D

taspats

Kaifuok ir toliau durneli-nors iki orgazmo Niekas tavimi nebesidomės,nebent psichiatrai.Vieno psichiatrinės kliento k lausia:”Kodėl galvoji,kad žmonės nepabuvojo mėnulyje?” -“Man Dievas pasakė…” O iš gretimos palatos pasigirsta:-“Netiesa,aš jam nieko nesakiau”.Taigi,tavo vieta galėtų būti ten.O rimtai sakant-juk pats naudojiesi kad ir internetu,o nežinai,kad ryšį užtikrina ryšių palydovai,dirbantys taip pat radioaktyvioje zonoje.Tūkstančiai aparatų skraido į kitas planetas.Tavo supratimo lygis,kaip to inkvizitoriaus,kuris Džordano Bruno proceso metu autoretingai pareiškė:”…eretiką sudeginti,nes kiekvienam vaikui juk aišku,kad Žemė negali būti apvali,nes apačioje esantys nukristų…”.Tai sudie.Matau nebesidomi jau tavimi ir Inkognito.Jo vietoje aš būčiau neatlaikęs ir būčiau pasijuokęs kartu,nes nieko kito nebeišeina.Keikis,kaifuok,blevyzgok,jeigu galvoji kad tavimi dar kas domėsis,Arba keisk… Skaityti daugiau »

Pyktis.

“Tūkstančiai aparatų skraido į kitas planetas”

;DDD WOW!!! eik tu sau ;D rimtai? Cia tavo fantazijose jie skraido.

Tai tu ir nesidomek manim ;D as visai nenoriu,kad kazkas manimi dometusi.

taspats

Įvėliau klaidelę.Turėjo būti:”Tūkstančiai aparatų skraidė kosmose”.Kiek planetose pabuvojo neskaičiavau.Jeigu “Pyktis” nesugeba pats paskaičiuoti aš galiu suteikti tą paslaugą jam.O kitiems,manau,neaktualu.Kam reikia,ras arba internete,arba spaudoje.Juk ne visi tokie beraščiai.

Pyktis.

Ech tu sistemine auka…klaidele matai isivele :D Kur ka perskaitiai ar pamatiai viska uz gryna piniga priemi…bet tu pats patikrinti NIEKO NEGALI! Nes tau pakanka,kad kazkoks ale “autoritetas” apie tai kazkur snekejo,rase ar pan. pas tave kritinio mastymo NULIS…

Pyktis.

Deja…ir vel jie “privales patikrinti”…daugiau tikrai negaisiu laiko.
Galiu pasakyt tik tiek,kad-Inkognito tu sugryzai!!! ;DDD

Taip pat skaitykite