Savaime išsipildančios pranašystės

pranasystes„Savaime išsipildančios pranašystės“ fenomenas žinomas seniai, ir jūs tikriausiai taip pat su juo susidūrėte – jei ko nors su siaubu laukiate, žiū, tai ir pradeda pildytis.

 

„Neišlaikysiu, neišlaikysiu!“ – be pabaigos kartoja baimės kamuojamas studentas. Ir per egzaminą jis tikrai susikerta. Juk jis daugiau laiko praleido bijodamas, o ne ruošdamasis egzaminui. Dažna mergina yra įsitikinusi, kad „visi vyrai – kiaulės“, ir taip nesąmoningai tikisi šlykštaus kavalierių elgesio, taip elgtis juos skatindama ir savo manieromis, ir gestais, ir žodžiais.

 

Ji nukreipia savo lūkesčius į vyrus, o tie elgiasi pagal jos scenarijų: pasinaudoja ir meta. Arba tokia tipiška istorija: mama, kai sūnus dar buvo visiškai mažas, iš jo horoskopo sužinojo, kad ateityje jis gali tapti priklausomas nuo alkoholio, ir visą jo vaikystę nuolatos apie tai kalbėjo, su siaubu laukdama nelaimės. Jos motiniška pranašystė išsipildė – sūnus prasigėrė.

 

Kartais net varduose slypi užuomina į tai, ko tėvai tikisi iš vaiko. Pavyzdžiui, berniukas, pavadintas tėvo vardu, giminaičių nuomone, turi tęsti jo darbus. O dauguma žmonių, deja, tiki, kad jų gyvenimas yra nulemtas likimo, o ne tėvų ir mokytojų nurodymų. Juk gana dažnai nesusimąstydami vaikams dalijame tokias pranašystes: „Ko iš jos norėti – mergaitės nepasižymi gabumais matematikai“ arba „Tu užaugsi tikras banditas“.

 

Neatsilieka ir kai kurie mokytojai, jau žemesnėse klasėse lipdydami mokiniams idiotų ir gudruolių etiketes. O visos šios, regis, nekaltos pastabos gali paveikti augančio žmogaus likimą. Negana to, „savaime išsipildančios pranašystės“ fenomenas pasireiškia ir valstybių lygiu. Pavyzdžiui, dviejų valstybių karas atrodo neišvengiamas.

 

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

Tuo įsitikinę abiejų šalių atstovai jaučia vieni kitiems vis didesnį priešiškumą ir, jausdami pavojų, į „puolamuosius“ kitos šalies veiksmus atsako „gynybiniais“ veiksmais. Ginkluotės, šaudmenų ir kareivių skaičius didėja ir galop karo laukimas baigiasi tuo, kad jis tikrai prasideda.

 

Išvada čia labai aiški: žmogus, įsitikinęs, kad viena ar kita informacija yra teisinga, nevalingai elgiasi taip, kad ta informacija būtų patvirtinta. Jeigu iš ko nors tikimės kokio nors rezultato, jį ir gausime. Apie „savaime išsipildančios pranašystės“ fenomeną, kurį šiuolaikinis mokslas tik pradeda tyrinėti, žinojo senovės filosofai. Pavyzdžiui, Seneka sakė: „Nori padaryti žmogų ištikimą – ištikimą ir padarysi“. Apie tai rašoma net Biblijoje: „Ko tik melsdamiesi prašote, tikėkite gausią, ir tikrai taip bus“ (Morkaus Ev, 11. 23-26).

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

Šį fenomeną patvirtina daugybė eksperimentų.

 

1. Veidrodinė simpatija

 

Amerikiečiai psichoanalitikai eksperimente dalyvavusius keturis savanorius, kurie tarpusavyje buvo nepažįstami, suskirstė poromis. Abiem dalyviams iš pirmosios poros „į ausį“ buvo pasakyta, kad partneris jam simpatizuoja. O abu dalyviai iš kitos poros buvo įsitikinę, kad partneris jam yra atkarus. Galiausiai tie bandomieji, kurie įsivaizdavo, kad partneriui kelia simpatiją, elgėsi maloniau – daugiau atviravo, dažniau sutikdavo ginčytinais klausimais.

 

O priešiškai nusiteikusi pora vaidijosi. Negana to, savanoriai, manantys, kad kelia simpatiją, iš tiesų vienas kitam rimtai patiko. O nusiteikę prieš savo partnerį juto vis didesnę antipatiją. Vadinasi, bandymo dalyvių, manančių, kad partneriams patinka arba nepatinka, elgesys sukėlė atsakomąją partnerių reakciją. Jie elgėsi veidrodiniu principu.

 

2. Protingos žiurkės

 

Amerikietis psichologas Robertas Rozentalis (Robert Rosenthal) vienai studentų grupei bandymams davė neva specialiai išvestos rūšies žiurkes, pasižyminčias aukštu intelektu. O kitą grupę įspėjo, kad dirba su „kvailomis“ žiurkėmis. Vieniems ir kitiems reikėjo taip išdresuoti gyvūnėlius, kad jie greitai išmoktų pereiti labirintu. Studentai, kurie buvo įspėti, kad dirba su labai talentingomis žiurkėmis, išmokė savo globotines daug greičiau už tuos, kurie manė, kad dirba su niekam tikusiomis. Iš tikrųjų visi studentai dirbo su paprasčiausiais graužikais.

 

3. Mokytojų numylėtiniai

 

Tas pats R.Rozentalis su kolegomis paprašė mokytojų visus metus dirbti su klase, kuri atliko intelekto koeficiento testą. Žinoma, mokytojai įsivaizdavo, kad aukštą balą gavę mokiniai galės užbaigti mokslo metus labai gerais pažymiais. O iš tiesų mokytojams buvo duoti sąrašai su išgalvotais testo rezultatais. Metų pabaigoje vaikai vėl atliko šį testą ir buvo apskaičiuota, kiek pasikeitė IQ.

 

Mokinių, kurių intelekto lygis, kaip tikėjosi mokytojai, turėjo augti sparčiau (o tarp jų buvo ir žemo intelekto vaikų), IQ išties gerokai padidėjo. Vadinasi, kai mokytojai iš mokinio tikisi puikių žinių, jis jas ir demonstruoja, ir atvirkščiai.

 

Buvo išaiškintas ir paprastų vaikų pavertimo „genijais“ mechanizmas. Mokytojai buvo stebimi. „Protinguosius“ mokytojai vos pastebimai skatino: dažniau jiems šypsodavosi, dažniau pritariamai linkčiojo šiems atsakius. Savo ruožtu ir „numylėtiniai“ demonstravo uolumo stebuklus: daug noriau lankė pamokas ir daugiau stengėsi.

 

Protingas pono Osteno arklys

 

1911 m. visame pasaulyje pagarsėjo pono fon Osteno arklys, vardu Protingasis Hansas. Jis buvo įžymus tuo, kad mokėjo spręsti matematikos uždavinius, atsakymą išbelsdamas priekine kanopa. Mokslininkai skeptikai nutarė patikrinti, kaip gyvuliui pavyksta pademonstruoti tokį aukštą intelektą. Komisija atliko eksperimentus ir aptiko, kad Hansui vos matomai pasakinėjo tie, kurie užduodavo klausimus.

 

Pavyzdžiui, ko nors paklausę Hansą, jie įbesdavo akis į jo kanopą, kuria arklys išbelsdavo atsakymus. Bet vos jam trinktelėjus reikiamą kartų skaičių, klausiantieji šiek tiek pakeldavo akis arba galvą. O arklys, ištreniruotas pastebėti šiuos beveik nepastebimus judesius, juos suvokdavo kaip signalą nutraukti beldimą. Iš šalies tai visada atrodydavo kaip teisingas atsakymas į klausimą.

 

Naudingi patarimai

 

Atlikite bandymą: įtikinkite save, kad jūs – tikras nuoboda, ir taip nusiteikę nuvykite į svečius. Pamatysite, greitai pajusite, kad atstumiate žmones. Jeigu jūs įsitikinę, kad esate niekam neįdomūs arba kvaili, aplinkiniai taip ir galvos.

 

Dažniau tarkite tokius stebuklingus sakinius: „Iš daugelio girdėjau, kad jūs geras ir paslaugus žmogus ir neatsisakysite man padėti“, „Esu įsitikinęs, kad jūs tikras profesionalas“, „Neabejoju, kad visas sutarties sąlygas įvykdysite laiku“, „Aš jumis pasitikiu“. Žmonės stengsis pateisinti jūsų lūkesčius.

 

Parengta pagal dienraščio “Respublika” priedą “Julius/Brigita”, parengė: Milda Kunskaitė – respublika.lt

Rekomenduojami video:


2500
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
:)

Pasamonė ;)

Taip pat skaitykite