Ar patikima yra astrologija?

Šiais laikais astrologija pasitiki begalė žmonių. Tai be galo sena sistema, kuri buvo kritikuota nuo senųjų laikų.

 

Dar vienas iš Bažnyčios tėvų, šv. Augustinas, pirmaisiais krikščionybės amžiais kritikavo šį ateities spėjimo metodą. Būta ir kitų autorių, tačiau visais laikais atsirasdavo asmenų labiau pasitikinčių astrologija nei savo jėgomis.

 

Remiantis apklausomis, 32 milijonai amerikiečių tiki astrologija. Du trečdaliai visos JAV spaudos reguliariai spausdina dienos, mėnesio ar metų horoskopus. Milijonai žmonių visame pasaulyje pagal horoskopus tvarko savo asmeninį gyvenimą ir darbo reikalus. Buvęs JAV prezidentas Ronaldas Reiganas savo dienotvarkę taip pat sudarinėjo atsižvelgdamas į astrologines prognozes.

 

Šiek tiek istorijos

 

Astrologija tai senovinė ateities, charakterio, įvykių nusakymo forma, vadovaujantis žvaigždžių padėtimi dangaus skliaute vienu ar kitu momentu. Tai tikėjimo sistema, jog žvaigždės, planetos, Saulė ir Mėnulis, daro įtaką žmogaus, valstybių ir apskritai viso pasaulio likimams.

 

Astrologijos šaknys, kaip mano istorikai, glūdi senovės Babilonijoje. Šiai sistemai yra maždaug 4000 metų. Anksčiau babiloniečiai burdavo iš sapnų ar gyvulių organų, tačiau jie buvo Saulės ir Mėnulio garbintojai, tad ilgainiui imta burti iš šių dviejų dangaus kūnų, o dar vėliau ir iš žvaigždžių. Būrimas iš Saulės ir Mėnulio yra glaudžiai susijęs su žemdirbyste, nes pagal juos buvo nustatoma kada sėti, kada pjauti, kada nuimti derlių, tad nenuostabu, jog ilgainiui buvo pereita ir prie ateities nusakymo remiantis dangaus kūnų padėtimi.

 

Seniausi astrologiniai piešiniai yra randami senovės Asirijos teritorijoje, Ninevijos griuvėsiuose. tuometinės karaliaus Ašurbanipalo (668–626 m. pr. m. e.) bibliotekos liekanose, buvo rasti dantiraščio tekstai, kurie laikomi seniausiais žinomais astrologijos rašytiniais šaltiniais. Apie 600 m. pr. m. e. Babilono astrologija išplito po Egiptą (Egipto astrologai jau tais laikais sudarinėjo dienos horoskopus), Graikiją ir kitas Vidurio Rytų valstybes. 420 m. pr. m. e. graikų filosofas Demokritas išpopuliarino astrologiją antikinėje Graikijoje. Zodiako ženklams buvo duoti graikiški vardai.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

Žinoma, babiloniečiai buvo astrologijos pradininkai, tačiau tokią astrologiją kokią mes turime dabar sukūrė graikų astronomas ir matematikas Ptolemėjus. Ptolemėjus savo koncepciją išdėstė veikale „Tetrabiblos“. Jo koncepcijoje, visata susideda iš begalės sferų, kurios yra viena kitoje ir daro įtaką viena kitai. Taigi, astrologija vis dar yra pastatyta ant ptolemėjiškos pasaulio sampratos, jai tarsi nėra įvykusi Koperniko revoliucija, nes ptolemėjiškoje sistemoje Žemė randasi visatos centre, aplink ją sferomis juda septynios planetos (Saulė ir Mėnulis taip pat laikyti vienomis iš tų septynių planetų). Iki Koperniko revoliucijos ši koncepcija buvo astronomijos dėsnis ir tokia pasaulio koncepcija universitetuose buvo dėstoma iki pat XVIII amžiaus.

 

Daug kas mano, jog Europoje astrologija buvo itin populiari viduramžiais, tačiau tai nėra tiesa, nes savo populiarumą, astrologija įgavo tik renesanso laikotarpiu. Kaip bebūtų ironiška astrologijos populiarumas atsirado būtent dėl visuotinio susidomėjimo gamtos mokslais, o ypač astronomija. XVI – XVII amžiais, daug krikščioniškųjų teologų ir popiežių smerkė astrologiją kaip pseudo mokslą. Teologai čia įžvelgė pavojų prarasti laisvą valią, ką, beje, pastebi ir dabartiniai psichologai.

 

Astrologija ir astronomija

 

Astrologinės prognozės sudaromos pagal vadinamuosius Namus arba Zodiako ženklus kuriuose tuo ar kitu momentu randasi Saulė. Zodiaką astrologai padalino į 12 namų, kuriems skiriamas mėnuo laiko, tačiau net menkiau susipažinęs su astronomija žmogus žino, jog zodiako žvaigždynai nėra vienodo dydžio ir Saulė per juos keliauja ne vienodu greičiu. Tarkime per Skorpiono žvaigždyną Saulė nukeliauja per 7 dienas, o štai prakeliauti per Mergelės žvaigždyną, jai užtrunka net 44 dienas. Tačiau astrologai į tai nekreipia dėmesio, jie skaičiuoja viską vienodais laiko tarpais.

 

Astrologai taip pat naudojasi pasenusiais žvaigždėlapiais. 1930 metais astronomai pastebėjo jog šiuo metu Zodiako juostoje yra ne 12, o 13 žvaigždynų. Tad nuo to laiko astronominis Zodiakas turi vieną papildomą Gyvatnešio žvaigždyną, kurio į savo sistemą nėra įtraukusi astrologija. Taigi astrologija, vis dar naudojasi beviltiškai pasenusia Ptolemėjaus žvaigždynų sistema.

 

Šiuo metu zodiako žvaigždyne esančių datų išdėstymas yra toks:

 

Ožiaragis: Sausio 20 – vasario 16
Vandenis: vasario 16 – kovo 11
Žuvys: kovo 11 – balandžio 18
Avinas: Balandžio 18 – gegužės 13
Jautis: gegužės 13 – birželio 21
Dvyniai: birželio 21 – liepos 20
Vėžys: liepos 20 – rugpjūčio 10
Liūtas: rugpjūčio 10 – rugsėjo 16
Mergele: Rugsėjo 16 – spalio 30
Svarstykles: spalio 30 – lapkričio 23
Skorpionas: lapkričio 23 – lapkričio 29
Gyvatnešis: Lapkričio 29 – gruodžio 17
Šaulys: gruodžio 17 – sausio 20

 

Taip pat astrologija nekreipia dėmesio į tai, jog palaipsniui vyksta vadinamoji precesija, t.y. kinta Žemės ašies padėtis ir nuo to kinta žvaigždynų bei Saulės padėtis dangaus skliaute. Taigi Saulė 2013 metų birželio 23 d. bus visai kitoje padėtyje nei tą pačią dieną prieš 2000 metų. Tačiau astrologijai tai nėra svarbu.

 

Per pastaruosius 2000 metų, astronomija padarė nemenkų atradimų, pakeitusių visą pasaulėvoką, tačiau astrologija ir toliau laikosi pasenusių koncepcijų. Pavyzdžiui, dabar žinoma, jog žvaigždynai susideda iš viena nuo kitos nepriklausomų žvaigždžių, jos niekaip tarpusavyje nesusijusios apart to kad mes jas matome senovėje nustatyto piešinio (kuris, beje, per tą laiką irgi yra pakitęs) pavidalu. Dar vienas pavyzdys galėtų būti tai, jog iš dvidešimties, Šaulio žvaigždyno žvaigždžių, didžioji dalis iš jų visiškai nėra žvaigždės, tai yra plika akimi matomos galaktikos.

 

Kitas svarbus dalykas, tai, jog astrologija vis dar laikosi ptolemėjiškos koncepcijos ir Saulė bei Mėnulis vis dar laikomi planetomis.

 

Mokslininkai neatranda jokių įrodymų, jog žvaigždės kaip nors veikia žmogaus likimus. Vienintelis dalykas kas mus išties veikia, tai gravitacija. Tačiau ji tokia nežymi, jog greta esančio automobilio gravitacijos poveikis yra daug didesnis nei Kentauro alfos, arčiausiai prie Saulės sistemos esančios žvaigždės gravitacinis poveikis.

 

Astronomija per pastaruosius 100 metų atrado begalę įdomių dalykų: kvazarai, pulsarai, juodosios skylės ir t.t., tačiau astrologija jų neįtraukė į savo koncepcijas, o juk logiška, jei jau žvaigždės daro poveikį žmogaus likimui, tai ir šie dangaus kūnai turėtų daryti vienokį ar kitokį poveikį pasaulio likimui.
Žemėje yra didžiuliai rajonai į šiaurę ir į pietus nuo speigiračių, kuriuose visą pusmetį Zodiako žvaigždynai išvis nėra matomi. Taigi sudaryti horoskopą ten gimusiems žmonėms būtų itin sudėtinga.

 

Abejotinos vertės šaltiniai

 

Astrologai teigia, jog jų propaguojamo mokslo tikrumą įrodo jo senumas. Teigiama jog tai laiko patikrinta sistema ir todėl ja galima neabejoti, o tai jog per tiek šimtmečių ji nepakito tik įrodo tai jog senovės astrologai viską padarė teisingai. Daug kas galvoja jog jei kokia nors sistema praėjo laiko išbandymą, tai ji yra moksliškai pagrįsta.

 

Tačiau idėjos senumas nėra argumentuotas įrodymas, jog sistema atitinka realybę, juk dabar jau žinome, jog Ptolemėjaus sistema iš esmės buvo klaidinga, tačiau tai niekaip nesustabdo astrologijos populiarėjimo. Sistemos egzistavimas tokį ilgą laiką gali būti pagrįstas ne moksliškumo, o tuo jog ja tiesiog tikima, nepaisant jokių mokslinių argumentų. Jei laikas yra svarus argumentas, tada reikia tikėti ir kitokiais tūkstantmečius egzistuojančiais tikėjimais, pavyzdžiui Voodoo magija, ji juk irgi sena, tačiau tada reiktų abejoti ne tokiais senais veikalais, kaip Einšteino darbai, jie juk neseni ir be to dabartinių mokslininkų dažnai kritikuojami.

 

Jei paklausinėtumėte draugų ir pažįstamų, tai būtinai rastumėte tokį kuris galėtų jums patvirtinti, jog horoskopų pranašystės išties pildosi. Tokie liudijimai paprastai vadinami nesisteminiais liudijimais. Tokie liudijimai išties gali pasirodyti patikimais, nes išplaukia iš patikimų žmonių. Tada tiesiog neatkreipiamas dėmesys į tai, jog visi žmonės klysta, į tai, jog net protingus žmones galima apgauti. Pamirštama, jog tokie pavieniai atvejai dar nieko neįrodo, juk vienam nutikimui galime atrasti tūkstančius priešingų nutikimų, kada astrologinės prognozės neišsipildė.

Rekomenduojami video:


2500
8 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
VA

bl. buvau Ožiagaris, o Db Šauliu patapau WTF??

Šaunuma

Tikria pagirtina iniciatyva, matosi nepatingėjai paieškoti info. Man taip pat astrologijoje kyla vienas klausimas kodėl pasirinktos tik tam tikros žvaigždės, juk jų yra milijardai, be to iš pasirinktų žvaigždžių pasirodo kai kurios yra planetos.

siela

-illuminati- (pasvestieji) visi viename.
Valdantiesiems nenaudinga keisti nusistuvejusia 12zodiako zenklu valdyma, kai tai viskas grojasi pagal zydiska dudele. [Gyvatnešis: zydiskos dudeles 13avis].

siela

kai as buvau vaikas n! metu, (gyvas) mano zvaigzdynas buvo toks kaip siame “straipsnije”.Tai kuriems galams yra naudinga pratesti iki Maju kalendoriaus pabaigos. astsakyk – illuminati

kablys

Opa nezinojau kad atsirado naujas zenklas gyvatnesis… Man saulys labiau patiko ;/

edgaras

burejos,astrologai,aiskiaregiai ir t.t. siu dienu eretikai ir tiek.

Lukas

Marazmai kazkokie… Jau toks tendencingas straipsnis, kad ka as zn

Kliedesiai

Visiski kliedesiai… Siame straipsnyje jau taip Klimenka neobjektyviai vertina astrologija, kad nepamenu kada paskutini karta toki subjektyvu straipsni skaiciau. Nusivyliau. Ir vertina jis cia ne tikra astrologija, o 15min lygio dienos horoskopus mano manymu.

123456

Na tai įrodyk, kad astrologija galima tikėti, kolkas nei vieno įrodymo nesu girdėjęs.

Taip pat skaitykite