Ar egzistuoja realybė? Taip, tačiau mes jos nematome

Filosofijos bei kognityvinių mokslų profesorius Donaldas Hoffmanas, daugelį metų tyręs evoliucijos, suvokimo bei intelekto išsivystymo ryšį, tvirtina, kad realusis pasaulis gyvuoja atskirai nuo mūsų, o mūsų pačių evoliucijos kryptis nepalieka mums jokios aiškios galimybės prie jo prisiliesti.

 

Ar mes tikrai suvokiame tikrovę tokią, kokia ji yra? Ar tikrai teisingai interpretuojame per mūsų regėjimo suvokimą praeinančius paveiksliukus? Ar kartas nuo karto mūsų suvokimas nesuklaidina mūsų pačių?

 

Tokie ir panašūs klausimai buvo nagrinėjami per visą intelektualiosios žmonijos istoriją. Juk prisimenate Platono “olą”? O, ar ne būtent tai mums norėjo pasakyti Galilėjus, rašydamas, jog skonis, kvapas ir spalva yra savybės, egzistuojančios tik mūsų sąmonėje? Taigi, jei visos sąmoningos būtybės išnyktų, šios minėtos realių objektų savybės taip pat būtų sunaikintos.

 

Ar šie dalykai domina ir šiuolaikinę fiziką?

 

Štai yra Jūsų stalas, nešiojamas kompiuteris ir tekstas, sudarytas iš simbolių, vadinamų raidėmis, į kuriuos žvelgdami Jūs perskaitote tam tikrą informaciją (tarkime, šitą straipsnį). Ar visa tai išliks tuo atveju, jei užsimerksite ir to nebematysite? Žinoma, kad taip. Tačiau ar išliks būtent tuo pavidalu, kokiu Jūs įpratę tai priimti ir suvokti? Didelis klausimas.

 

Donaldas Hoffmanas paskyrė keletą dešimtmečių evoliucijos bei sąryšio tarp mūsų suvokimo ir intelektualinio išsivystymo studijoms Kalifornijos universitete Irvine. Jo pateikiamos išvados ir stebina, ir kažkiek neramina. Profesorius įsitikinęs, kad kalbėdami bei tyrinėdami fundamentaliąją tikrovę, mes nepastebime esminio dalyko: evoliucija neišmokė mūsų aiškiai suvokti objektyvaus pasaulio vaizdo, kadangi jos tikslas buvo tik išmokyti mus prisitaikyti prie aplinkos bei joje išlikti.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

Hoffmanas įsitikinęs, jog realusis pasaulis egzistuoja atskirai nuo mūsų ir mes neturime jokio aiškaus metodo iki jo prisikapstyti. Juk viskas, ko iš mūsų norėjo evoliucija, yra sugebėjimas prisitaikyti prie aplinkos bei susilaukti palikuonių. Štai kodėl mūsų suvokimas leidžia mums matyti ir jausti tik tai, kas reikalinga šiems tikslams įvykdyti

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

Mes esame linkę manyti, kad suvokimas yra tarsi langas į tikrąją realybę. Evoliucijos teorija teigia, jog mes neteisingai interpretuojame šį suvokimą. Vietoj to, realybė labiau panaši į 3D darbalaukį, sukurtą paslėpti realaus pasaulio sudėtingumą bei padeda mums prisitaikyti. Erdvė, kurią suvokiate, yra jūsų darbalaukis. Fiziniai objektai yra tiesiog piktogramos jame.

 

Ką reiškia išspręsti šitą sąmonės mįslę? Tai atveria naujas galimybes. Pavyzdžiui, gali būti, jog tikrovė yra didžiulė mašina, kaupianti mūsų sąmoningąją patirtį. Man kyla abejonių dėl to, ar ji vis dar turi būti ištirta. Galbūt tikrovė yra didžiulis sąveikos tarpininkų tinklas. Vienu atveju jis gali veikti itin paprastai, kitu – labai sudėtingai. Būtent šios įvairios sąveikos tarp skirtingų tikrovės elementų (pavyzdžiui, manęs ir tavęs) ir sukuria mums tam tikrą patirtį. Tiesą sakant, tai nėra tokia beprotiška mintis, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Šiuo metu aš kaip tik gilinuosi į tai.” – pasakoja profesorius.

 

Šaltinis: http://nashaplaneta.su

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite