Saturnas pamažu praranda savo garsiuosius žiedus

Kuomet „Voyager“ zondai prieš kelis dešimtmečius pirmąsyk praskriejo pro Saturną, jie atrado, kad medžiagos, kurios suformuoja žiedus, „lyja“ ant planetos.

 

Tai reiškia, kad garsieji Saturno žiedai pamažu yra ir gali visiškai pradingti per artimiausius 100 milijonų metų.

 

Žurnale „Icarus“ skelbiama, kad dulkėti ledo kristalai, kurie sudaro žiedus, yra traukiami planetos gravitacijos. Dalis šių ledo kristalų taip pat yra veikiami stipraus Saturno magnetinio lauko.

 

Mes nustatėme, kad šis „žiedų lietus“ sukaupia vandens kiekį, vos per pusvalandį galintį užpildyti olimpinio dydžio plaukimo baseiną“ – sakė James O’Donoghue iš NASA Goddard Kosmoso skrydžių centro. „Vien dėl to visa žiedų sistema pradings per 300 milijonų metų, o žiedams liko egzistuoti mažiau nei 100 milijonų metų. Tai sąlyginai trumpas laikotarpis, lyginant su Saturno amžiumi, kuris viršija 4 milijardus metų“.

 

Saturno žiedai daugiausia sudaryti iš vandens ledo dalelių, kurių dydis svyruoja nuo mikroskopinės granulės iki didelio akmens.

 

 

Dėka ultravioletinės šviesos, sklindančios iš Saulės, ar plazmos debesų, kurie yra suformuoti su žiedais susiduriančių mikrometeroidų, šie ledo gabalai tampa įkrauti elektra ir pradeda jausti magnetinio lauko įtaką.
Tuo momentu juos veikiančios jėgos yra išbalansuotos ir ledo kristalai skrieja link planetos.

 

Mums pasisekė gyventi laikais, kuomet galime matyti Saturno žiedų sistemą, kuri atrodo besanti viduryje savo egzistencijos periodo.“ – sakė O’Donoghue.

 

Nors Saturno žiedų ateitis lieka neaiški, kol kas mėgaukimės galėdami stebėti šį kosminį stebuklą jo didybės piko metu.

 

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite