Naujas Marso modelis keičia viską, ką žinojome apie raudonąją planetą: jos niekada nekaustė ledynas ir galėjo lyti lietus?


Kadaise Marso paviršiuje tikrai buvo skysto vandens, tačiau kol kas neaišku, ar jis tokiu pavidalu egzistuodavo ilgą laiką, ar tik per trumpus atlydžius, ištirpus planetą kausčiusiems ledynams.

Toks ledinio Marso modelis yra paremtas skaičiavimas, jog ankstyvąjį Marsą pasiekdavo per mažai Saulės šviesos, kad jame galėtų būti nuolatinių skysto vandens telkinių. Bet dabar, remiantis detalesniais skaičiavimais, pasiūlytas kitoks modelis, pagal kurį Marso niekados nekaustė didžiuliai ledynai.

Pagal šį modelį, Marso klimatui reikšmingos įtakos turėjo ugnikalnių išsiveržimai ir meteoritų smūgiai, į atmosferą išmesdavę daug metano ir anglies dvideginio ir taip sustiprindavę šiltnamio efektą.

Tokiame Marse esantis vanduo galėjo ilgai išlikti skystas, galėjo vykti vandens apytaka ir lyti lietus. Tiesa, lietaus turėjo būti nedaug – iki 10 cm per metus. Šie procesai geriausiai paaiškina stebimas Marso paviršiaus struktūras – upių vagas, ežerų ir jūrų baseinus bei potvynių užtvindomas plynes.

Tyrimo rezultatai publikuojami Nature Geoscience ir technologijos.lt

Rekomenduojami video:


2500
5 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
anonimus

kvaila tiket tom nesamonem ka jie sako juk tai akivaizdus melas pazekit kaip greit ir daznai keicias ju nuomones ypac jei pradeda aisket jog bando nuslept nuo zmoniu o youtube nevisi video teisus gal keli procentai tik nes tikruosius istrina momemtaliai kuriu velniu tada ta tokia stipri klipu patikra.

Pyktis.

Sssss tyliau! Dar kas isgirs. Pagalvos,kad konspirologas esi. O tai poto ziurek “man in black” sulauksi.
Arba inkongnito su savo galaktikos sergetojeis tave prisikabins nucipuos istrins atminti. ;D

sleep

didzioji dauguma astronomijos mokslo yra “pritemtos” teorijos o daugiau nei 90% visatos medziagos mums visiskai nesuprantama.kvantu pasaulis aplamai suzlugdo zmogiskaja logika.visi tie pasvarstymai kas buvo kazkada marse atrodo nerimti.

Pyktis.

Kaip visada komentarai yra geresni uz straipsni ;D

Susinervines

Ir vel speliojimai bei zmoniu mulkinimas. Viska pasako zodis galejo apie straipsni ir idomu kokie cia tie mokslininkai, nes nera pavardziu? Mokslininku ir as apsimesti moku tik finansavima bandymams duokit. Tie skaiciavimai nieko verti, nes gali kaip tik nori isskaiciuoti, kad palankus modeliavimas butu, o dauguma negaledami patikrinti fakto patikes. Bei apie marsa skleidziamom ziniom nebetikiu po to kai buvo pagauti nuotrauku spalvas klastojant, o atkurus pirmine nuotrauka paaiskejo, kad dangaus spalva kaip zemeje todel itariu yra ir skysto vandens bei galimai deguonies juk tipo tariamu mokslininku pateiktu duomenu apie atmosfera patys kol kas patikrint negalim.

Zenonas

Senai jau aisku, kad mokslininkai nera dievai, jie taip pat klysta. Kiek jau tukstanciu kartu buvo, kai keiciasi ju nuomone, suvokimas i visata, skaiciavimai ir pan. Tai tik parodo kad jie 100% tiklsiai negali patvirtinti daug dalyku. Tai kodel daugelis jais tiki kai buna danguje ar kosmose uzfiksuoti nso, ir mokslininkai juos paneigia.

cortesas

tamsta Zenonai,norite pasakyti,kad mokslininkai visuomenei sako faktus?! Ar ne per gerai norite?Kas ir būtų,jei tamsuoliams atskleistų visas paslaptis,viešumai pateikiami gerai sudėlioti apgalvotai parinkti tekstai,faktai yra slepiami arba iškraipomi,o prasisunkus informacija yra išimama arba ignoruojama,taip ją paverčiant juokais.Šioje planetoje yra ŠEIMININKAI,kurie laiko valstybes ir ištisas tautas paklusnias,ir jiems nėra jokio reikalo aiškinti apie šokiruojančius atradimus,ypač paneigiančius Darvino ir kt. iš oro paimtas teorijas.

Pyktis.

Cortesas
Visiskai,absoliuciai,nenugincijamai teisingai pasakyta. :D :)

Linas Esu

Išsipagiriok neracionalus skeptike. Mažiau youtube nepakenktų.
Iki šios dienos nėra nė vieno fizinio įrodymo, kad egizistuoja kita gyvybės forma. Ką jau bekalbėti apie skraidančias “lėkštes”.

Pyktis.

Isnyk zombi.

Linas Esu

Pasakyk “abra kadabra”…

Jeigu rimtai, tau vertėtų susiimti, kaip įsijungiu paskaityti staipsnius, komentaruose visur šmėžuoja tavo keiksmažodžiai ir gramatinės klaidos. Kiek tau metų ?

Pyktis.

Jeigu cia man tai-as net neziuriu tos gramatikos. Protingi supranta,o durniai is nevilties uz to siaudo kabinas.
Kas liecia keiksmazodzius tai-nu ir? Tu ir visi kiti dar ne taip keikiasi ;D ir ka? Cia bandai mandagus pasirodyt?

pedagogas

Mokyklos nebaigęs,vos pramokęs gatvės žargono-jau į profesorius taikaisi?

Pyktis.

Valink nachui lavonas.

Taip pat skaitykite