Astronomai kosmose aptiko cukrų!

Pasirodo, beorėje erdvėje galima rasti ne tik vandens ar deguonies, bet ir… paties tikriausio cukraus. Astronomai teleskopu „Atacama Large Millimeter/submillimeter Array“ jo aptiko vienos aplink jaunutę žvaigždę besiformuojančios planetų sistemos dujų ūke.

 

Tyrėjai aptiko glikolio aldehido (HOCH₂-CH=O) – paprasčiausio cukraus – dujose, supančiose žvaigždę IRAS 16293-2422. Ši jauna binarė žvaigždė turi tokią pat masę, kaip ir mūsų Saulė.

 

Cukraus molekulių buvo aptikta nuo žvaigždės tokiu atstumu, kokiu nuo Saulės nutolęs Uranas, informuoja Pietinė Europos observatorija. Cukrūs artėja prie vienos iš žvaigždžių, o pati žvaigždžių sistema, astronomų vertinimu, netolimoje ateityje gali „susilaukti“ planetų.

 

„Glikolio aldehidas yra paprasčiausias iš visų įmanomų cukrų, kuris, deja, nėra toks pat cukrus, kokiu rytmečiais saldiname arbatą ar kavą. Tiesa, šie cukrūs įeina į RNR grandines, – pastebi tyrimo vadovas ir straipsnio apie kosminį cukrų autorius Džesas Jorgensenas (Jes Jørgensen) iš Nilso Boro instituto Danijoje.

 

Jei dvinarę žvaigždę IRAS 16293-2422 gaubiančios dujos ir dulkės kristalizuosis į planetinę sistemą, naujuosiuose pasauliuose šio cukraus gali būti – kaip ir galbūt amino rūgščių junginių ar kitų kompleksinių molekulių.“

 

Dvinarė žvaigždė nuo Žemės nutolusi tik apie 400 šviesmečių ir žiba Gyvatnešio žvaigždyne. Astronomai mėgina išsiaiškinti, kokio dydžio molekulės gali susidaryti ūkanotuose besiformuojančių ar tik ką užgimusių žvaigždžių apylinkėse.

 

Anot Dž. Jorgenseno, tai gali paaiškinti šį tą naujo apie gyvybės formavimosi prielaidas kituose pasauliuose.

 

Rekomenduojami video:


2500
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
katema

o blia gal ciukrus pagaliau atpigs :D

Svecias

Va taip ir formavosi zeme ir gyvybe, is leto milijonas po milino metu ir susiformavo kazkokia givybes forma.

aa

tai nesupratau , cukrus pabrangs ar ne?

...

tuoj bus pardavinejamas kosminis cukrius uz kosmine kaina

Skunk

tai va, jei kartais netektume cukraus…

Taip pat skaitykite