Kaip iš tiesų atrodo kosmosas?

Juk žiūrėti į fantastiškus kosminio teleskopo “Hubble” giliojo kosmoso kadrus yra pasiutusiai smagu, ar ne? Jie tokie nuostabūs, spalvingi, pasakiški. Fantastiški. Bet ar kada nors teko susimąstyti, kaip kerintis Laivo kilio ūkas (nuotr. žemiau) arba užburiantys planetiškieji ūkai atrodytų iš arčiau? Neteko?

 

Ūkas NGC 6334 Skorpiono žvaigždyne ir didžiulių žvaigždžių spiečius Pismis 24

Ūkas NGC 6334 Skorpiono žvaigždyne ir didžiulių žvaigždžių spiečius Pismis 24

 

Ką gi, tuomet, deja, šįkart naujienos prastokos. Žiūrėdami į “Hubble” teleskopo kosminius kadrus, žiūrime ir grožimės melu. Ypač tai pasakytina apie spalvotąsias mokslo fotografijas. Tai kaipgi tuomet iš tikrųjų atrodo kosmosas?

 

Joks, absoliučiai joks giliojo kosmoso objektas niekada neatrodys taip įspūdingai ir spalvingai, kaip mūsų kompiuterių ekranuose. Jei skristume per Oriono ūkus, nieko panašaus, ką matote nufotografuotuose Oriono ūkuose, nepamatytume. Priešingai – vaizdas būtų labai nuviliantis. Jei jis apskritai būtų.

 

Kita vertus, užvertę akis į dangų tų pasakiškų grožybių plika akimi irgi nematome. Žvaigždės, viena, kita ryškesnės žvaigždės kalibro planeta, Mėnulis, kartais – koks meteoras ir, jei mieste dingsta elektra, naktiniu dangumi nusidriekianti balzgana Paukščių Tako juosta. Na dar vienas, kitas miglotas žvaigždžių būrelis – padrikasis ar sferiškasis spiečius. Žodžiu, ne kažką ten.

 

Laimė, turime pažangios optinės ir fotografavimo technikos. Kuri į objektyvą surenka ne akimirkos, o visos minutės ar net valandos fotonus, atskriejančius iš vieno ar kito labai tolimo objekto. Rezultatas toks: “Hubble”, rodytųs, nufotografavo tuščią naktinio dangaus plotelį, tačiau tas kadras tapo legendine “Hubble” giliojo kosmoso fotografija, kurią artinant pasirodo tūkstančiai kerinčių galaktikų. Beje, “Hubble” į tą “tuščią” juodo dangaus lopinėlį nemirksėdamas žiūrėjo 130 val.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

Plika akimi nieko panašaus niekada nepamatysim – net ir mažiausiai šviesa užterštame naktiniame danguje.

 

Na, o jei pavyktų kaip nors prie tų giliojo kosmoso objektų priartėti? Jei prie vieno iš tų įspūdingųjų visatos papuošalų priskirstume pakankamai arti? Čia ir visa bėda. Ūkai niekados nepasidarys ryškesni – kad ir iš kaip arti į juos žiūrėtume. Taip, artinantis prie ūko, jo vaizdas irgi didės – gal net užims nemenką dangaus skliauto dalį. Vis dėlto vidutinis jo ryškumas išliks visiškai toks pat. Galima nuskristi prie pat Oriono ūkų, tačiau iš ten jie atrodys ne ką ryškesni nei stebint iš Žemės. Žodžiu, blanku, ir tiek.

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

O kaipgi spalvos? Kaipgi kerinčios spalvų paletės? Deja, tomis nuotraukose matomomis spalvomis astronomai mums begėdiškai meluoja. Jų melas beveik prilygsta Rosvelo sąmokslo teoretikų į akis pučiamai miglai. Mat astronomai stebėjimų metu dažniausiai naudoja nespalvoto vaizdo CDC kameras. Ant jų objektyvų uždedami tam tikro šviesos bangos ilgio filtrai. Jie šviesoje palieka tik tam tikrą spalvą – žalią, raudoną ar mėlyną.

 

Oriono ūkai

Oriono ūkai

 

Tačiau įprastai astronomai naudoja siauresnės specializacijos filtrus. Filtrus, kurie atskleidžia tam tikrą mokslinę informaciją. Pavyzdžiui, kiek ūke yra vandenilio, deguonies ir sieros. Kiekvienam iš šių elementų astronomai naudoja kitokį šviesos filtrą.

 

O paskui – visagalis “fotošopas” ir jo atmainos, kurios ir paverčia vandenilį raudonu, deguonį mėlynu ar žydru, sierą žalia. Rezultatas – įstabių spalvų fotografija. Tačiau tos spalvos su tikrove neturi nieko bendra. Deja, tai tiesa – kai jūsų kompiuterio ekranas rodo kosmoso grožybes, jos rodo jums melą.

 

Vis dėlto ne visų moderniųjų mokslo įrenginių “akys” mums meluoja. Štai marsaeigyje “Curiosity” yra pora spalvoto vaizdo fotoaparatų – jie Marso peizažus fotografuoja tokius, kokius matytume plika akimi.

 

Lieka tik atsiprašyti už išsklaidytas iliuzijas. Jokio ūko nepamatysite tokio gražaus, koks jis būna kompiuterio ekrane. Bet, po galais, mes juk turim bent nuotraukų! Ir dar kiek nuotraukų! Ir kokių!!! Džaukimės jomis, nes apie tokį grožį vos prieš keliasdešimt metų nė įsivaizduoti nebuvo įmanoma. Na, įsivaizduoti gal ir įmanoma, bet pamatyti nuotraukose…

  

Rekomenduojami video:


2500
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
MK

Galbūt visatoje yra tokių dalykų(spalvų,reiškinių) kokių žmogaus akys negali pamatyti. ar bet kas kitas iš žmonijos.

Astronomas

Ne “gal būt”, o tikrai: 99.9999999% spektro žmogus nemato visiškai. Būtent todėl astronomai naudoja “spektro transformaciją”, o ne dėl Jūsų gerbiamieji, maustymo.

as

Tai ko negali pamatyti nereiskia kad nera :D

soll

Gerbiamieji geriau idekite ,,kaip planetos veikia jusu zodiaka” paziuresim ar sugeba anomalija lt

soll

please – pazymekite si ir kitus sio dalbajobo propagandisto vaizdo yrasus kaip slamstas.

grazka

Man patiko straipsnio pabaiga …GROZEKIMES , ir tiek . Vis tiek realiai nepamatysim…

Taip pat skaitykite