Kas yra pragaras ?

Pradėjo Linas Esu, spalio 04, 2017, 09:31:49

« ankstesnis - sekantis »
Žemyn

Linas Esu

spalio 04, 2017, 09:31:49 Redagavimas: spalio 04, 2017, 09:40:46 by Linas Esu
Ar tai būtų keiksmažodis, ar prievartinis bauginimas, padedantis suvaldyti tikinčiuosius, ar eufemizmas, reiškiantis blogą pasimatymą, atrodo, kad pragaras yra plačiai įsišaknijęs mūsų religinėje ir kultūrinėje sąmonėje. Tačiau taip buvo ne visada. Šiandien daug teologų laikosi nuomonės, kad pragaras yra amoralus ir apskritai neegzistuoja, rašo thedailybeast.com. Tai kelia klausimą: iš kur kilo pragaro vaizdiniai ir kodėl mes juos turime?



Žvelgiant chronologiškai, pragaras ne visuomet figūravo konceptualiuose pomirtinio gyvenimo žemėlapiuose. Hebrajų Biblijoje dažnai galima sutikti nuorodų į šeolą - šešėlių karalystę, fiziškai įsikūrusią po mumis. Ten patenka visi mirusieji, nes žmonės laidojami žemėje. Retkarčiais šeolas prasižioja ir praryja žmones - šį reiškinį mes veikiausiai vadiname žemės drebėjimais, tačiau tai iš dalies gali paaiškinti, kodėl mirtis apibūdinama kaip žmonių prarijimas. Nėra abejonių, kad šeolas yra niūri vieta, kur žmonės yra atskirti nuo Dievo, bet jis nėra rezervuotas tik piktadariams.

Judaizme pomirtinio teismo, atlygio ir bausmės idėjos sustiprėjo antrajame šimtmetyje prieš Kristų. Šiuo periodu Izraelis vėl tapo užkariauta žeme, kurią valdė despotiškų graikų imperijų įpėdiniai. Kartu su dideliais mokesčiais ir kultūrine kolonizacija Aleksandras Didysis bei jo įpėdiniai į Šventąją Žemę atnešė pomirtinės bausmės požeminėje karalystėje idėją. Tais laikais egzistavo ir kitos potencialios religinės grupės, skelbusios pomirtinę pražūtį, bet graikai buvo patys įtakingiausi.

Prisiminkime Sizifą, stumiantį į kalną akmenį, Tantalą, prakeiktą jausti amžiną troškulį, ir Prometėją, kuriam kasdien lesamos kepenys. Pavergtiems ir engiamiems žydams mintis, kad už šiame gyvenime patiriamą neteisybę bus atlyginta pomirtiniame gyvenime, darė didžiulį įspūdį. Tokio pobūdžio teisybė reiškė ne tik tai, kad teisuoliams bus atlyginta, bet ir tai, kad bus nubausti jų kankintojai.

Piktadarių bausmei reikėjo tam tikros vietos. Taigi, anapusinio pasaulio topografijose pradėjo rastis kankinimų duobės, įkalinimai ir laikinos bausmės. Paprastai pragaras įsivaizduojamas kaip regionas po žeme, bet kartais jis tampa atokia vietove pasaulio pakrašty. Šios skausmo ir įkalinimo vietos įgauna virtinę pavadinimų: Gehena, Hadas, Ugnies ežeras, Ugnies slėnis.

Per du tūkstančius vėlesnių metų dėl tobulėjančių tikrojo pasaulio kankinimo technologijų įtakos bausmių mechanika ir specifika tapdavo vis detalesnė. Įsigalėjant krikščionybei, tai, kas prasidėjo nuo Ugnies ežero Apokalipsėje, virto sudėtinga kankinimų kamera.

Apokrifinėje Šv. Petro apokalipsėje - šio apaštalo apsilankymo pragare liudijime - su šiurpiomis detalėmis aprašomi nusidėjėlių kankinimai. Šventvagiai pakabinami už liežuvių, prieš savo meilužius išsipusčiusios moterys pakabinamos už plaukų virš verdančio purvo, žmogžudžiai suvaromi į tarpeklį su nuodingomis gyvatėmis, abortus pasidariusios moterys iki kaklų įkasamos į išmatas, o jų nužudyti kūdikiai laido į jas ugnies strėles. Tie, kurie padidino skolos palūkanas, iki kelių turi stovėti mėšle, o vergai, kurie neklausė savo šeimininkų, turi kramtyti savo liežuvius ir per amžius kęsti kankinimus ugnimi. Bausmės už ištvirkavimą ir atsisakymą padėti vargšams yra vienodai siaubingos. Dantės pragaro vizijos taip pat buvo paremtos panašiais apokrifiniais raštais, kurie žinomi kaip Šv. Pauliaus apokalipsė.

Kaip ir galime įsivaizduoti, ne kiekvienam krikščionių teologui buvo priimtina amžinos bausmės idėja. III amžiaus krikščionių teologas Origenas rašė, kad net Šėtonas galiausiai bus priimtas į Rojų. Žiemą per Amerikos Bažnyčios istorijos draugijos suvažiavimą garsi Duke`o universiteto istorikė Elizabeth Clark kalbėjo apie Anglijos jėzuitus, kurie buvo ekskomunikuoti už tai, kad neigė pragaro egzistavimą. Jungtinėse Valstijosepastorius Robas Bellas, suabejojęs pragaro egzistavimu, taip pat išgarsino savo vardą ir galiausiai buvo pakviestas į Oprah Winfrey remiamą pokalbių šou.

Nesunku pastebėti, kad amžinų kankinimų samprata kelia etinių problemų. Po pirmojo milijardo metų kankinimų Dievas pradeda atrodyti šiek tiek kerštingas. Kokia mylinti dievybė leistų žmonėms per amžius degti pragare? Kokia teisinga dievybė leistų žmonėms mokėti už savo kaltes visą amžinybę, net jei jie žinojo, kad taip buvo sutarta? Žinoma, galime kalbėti apie Šėtoną, kaip tarpininką, bet toks paaiškinamas taip pat nėra patenkinamas, nes bet kokia visagalė dievybė privalo sugebėti įsikišti. Taigi kyla klausimas: jeigu pragaras su teisingumu neturi nieko bendra, kodėl žmonės apie jį kalba?

Atsakymas gali slypėti ankstyvosios krikščionybės pasakojimų apie pragarą ištakose. Savo knygoje „Educating Early Christians through the Rhetoric of Hell" („Ankstyvųjų krikščionių auklėjimas pragaro retorika") Daytono universiteto profesorė Meghan Henning tikina, kad pats klausimas „Ar pragaras egzistuoja?" yra pošvietėjiškas. Senovės autoriams, kurie pirmieji prakalbo apie pomirtinius kankinimus, labiau rūpėjo pasitelkti pragarą, kad žmonės taptų idealiais piliečiais, o ne apibūdinti kažkokios realios vietos sąranką. Kitaip tariant, pragaras buvo labiau susijęs su tų laikų pedagogika, negu sielos likimu po mirties. Senovės krikščionims klausimai, kas turėtų atsidurti pragare ir kodėl jie turėtų ten atsidurti, buvo svarbesni už klausimą, ar pragaras tikrai egzistuoja.

„Tai labai skiriasi nuo šiuolaikinių retorinių pragaro funkcijų. Šiais laikais pragaras perša mintį, kad žmogus kartą ir visiems laikams gali būti „išgelbėtas" arba ne, nelygu jo tikėjimo statusas. Taip dažniausiai įvyksta tuomet, kai senovės vaizdiniai perkeliami į šiuolaikinį kontekstą, neapsvarsčius skirtumų tarp senovės ir dabartinio pasaulių", - sakė M. Henning.

Paklausta, ar pragarui yra vietos šiuolaikiniame pasaulyje, M. Henning atsakė: „Jeigu norime grįžti prie senovės krikščionių pragaro supratimo dvasios, turėtume labiau susimąstyti apie savo elgesį ir jo įtaką kitiems žmonėms. Tačiau kaip krikščionys, taip pat turime savęs paklausti, ar pragaras yra geriausias auklėjimo įrankis, kurį turime savo arsenale".

http://www.technologijos.lt/n/mokslas/istorija_ir_archeologija/S-46963/straipsnis/Kas-yra-pragaras


Temos klausimai :

1. Kaip manote ar pragaras egzistuoja ? ( taip/ne kodėl taip manote ? )

2. Ar normalu mažus vaikus mokyti/gąsdinti jog egzistuoja pragaras ?(taip/ne kodėl taip manote ?)

kiskis

Pragaras - kanciu vieta, sielos kalejimas po mirties, nesinori manyt  kad jis yra  amzinas, atbuni kadencija kokioj tai pragaro planetoj ir laisvas vel gali griesyt kazkur kitur. Kancia yra ir siame gyvenime, kodel jos neprivalo but aname?

elteide

suprantu tai kaip būseną ...kai siela po mirties viską suvokia, supranta kas kodėl buvo su ja gyvenime , turi pilną žinojimą kas yra visata, dievas, ji ir tt ...žino kokia jos misija buvo gyvenant kūne,supranta kur ko nepadarė ir kas dėl to dabar yra ir  jaučia dėl to skausmą kančią , kaip kad žmogus skadžios netekties atveju,skirtumas tas , kad siela žino kad galėjo būti kitaip , bet padarė kažką netaip ir taip nutiko, o sugrąžit nebegali ir šitas žinojimas kankina visada, gal net amžinybę..bet tikiu kad visgi šis pragaras turi pabaigą..
kas dėl vaikų , nemanau , kad reikia juos gasdint pragaru :) geriau mokyt savo pavyzdžiu gražių dalykų

kiskis

#3
spalio 04, 2017, 14:19:45 Redagavimas: spalio 04, 2017, 14:24:22 by kiskis
Citata iš: elteide  spalio 04, 2017, 14:08:39nemanau , kad reikia juos gasdint pragaru :) geriau mokyt savo pavyzdžiu gražių dalykų
manau, kad jei juos gasdinsi rojum jie neissigas, jei pvz savo pavyzdziu neiseina...

elteide

Citata iš: kiskis  spalio 04, 2017, 14:19:45Nemanau, kad jei juos gasdinsi rojum jie neissigas, jei pvz savo pavyzdziu neiseina...
minimaliai tikrai turi išeit...:) pvz. tėtis bučiuoja mamą, jai padeda, jie gražiai vienas kitą vadina, rūpinasi  ir tt

Cerber

#5
spalio 04, 2017, 17:37:49 Redagavimas: spalio 04, 2017, 17:47:18 by Cerber
Citata iš: elteide  spalio 04, 2017, 14:22:19minimaliai tikrai turi išeit...:) pvz. tėtis bučiuoja mamą, jai padeda, jie gražiai vienas kitą vadina, rūpinasi  ir tt
..o tuo tarpu rusyje laiko ikalintus kelis vergus, kuriuos dauzo lazdom profilaktiskai bent pora kartu per diena, maitina atliekom, dienos sviesos pamatyti neleidzia ir t.t.

mcgyver

Taip pragaras egzistuoja parasykite deimantas alekna youtubeje isitikinsite mes katalikai visi degsim pragare.

vytra

Citata iš: Linas Esu  spalio 04, 2017, 09:31:491. Kaip manote ar prageras egzistuoja ? ( taip/ne kodėl taip manote ? )
- kalbant moksliškai, tai prageras egzistuoja ne tau asmeniškai, o tavo palikuonims (ateičiai). Viską ka gyvenime pragėrei, reikės atstatyti sekančioms tavo kartoms, o tai nėra lengva.

p.s.
.. sakykim Kristus po nukryžiavimo "krito į pragerus", bet trečią dieną kėlėsi!

p.s.2
.. sakykim apie reklamą: vaikšto mokytas bičas po pragerą, dairosi.. visur purvas, buki snukiai.. priėjęs vieno raguotojo klausia: sakykite gerbiamasai, kur čia gražios mergos? atsako: nesuprantu ko klausi. Čia prieina vyresnysis ir trumpai paaiškina: nekreipk dėmesio, jis pas mus pagal reklamą Žemėje.

:)

elteide

Citata iš: vytra  spalio 04, 2017, 19:28:00p.s.2
.. sakykim apie reklamą: vaikšto mokytas bičas po pragerą, dairosi.. visur purvas, buki snukiai.. priėjęs vieno raguotojo klausia: sakykite gerbiamasai, kur čia gražios mergos? atsako: nesuprantu ko klausi. Čia prieina vyresnysis ir trumpai paaiškina: nekreipk dėmesio, jis pas mus pagal reklamą Žemėje.

:)
nesuprantu anekdoto :D

a.t.sielis

tipo, Žemėje reklamuojama, kad pragere gražios mergos. Žmogelis to ir tikisi, o ten tik raguotieji.

eternal.bliss

Sielos neįmanoma įkalinti jeigu ji pati to nenori. Tikėjimas sukuria grotas. Todėl netikintieji ir nėra riboti pragaru ar rojum. (tačiau gali patirti panašius pojūčius nepriklausomai)
Tiesiog kvaila valdymo forma, bet tinka tiems kurie negali pažinti, padeda jiems tobulėti tiek kiek gali.
Siela tėra dar vienas kūnas, netampi viska žinantis, vien tik būnant kitoj plotmėj, aišku nukrinta dalis pirminio kūno ribotumo, bet atsiranda kitokie ribotumai. Būtėnt dėl to siela patiria sunkumus, dėl kurių vėl turi mokytis kažkur kur lengviau, reinkarnuojasi.

vytra

Citata iš: eternal.bliss  spalio 04, 2017, 21:21:57Tiesiog kvaila valdymo forma..
- taip, bet sakykim per prievartą į užpakalį brukami "horoskopai"? kokie turi būti kvailiai, jais tikintys? ir kokie debilai turi būti dėl 10eu juos kuriantys?

:(

kiskis

Citata iš: eternal.bliss  spalio 04, 2017, 21:21:57Sielos neįmanoma įkalinti jeigu ji pati to nenori.
As nenoriu, bet sedziu cia...Tai kas ne siela as? Tau turbut irgi noretusi malonesnej vietoj but? Kiek suprantu mes amzinos sielos kodel tiek mazai per begalybe laiko istobulejom, atrodo laiko buvo pakankamai tapti dievais?

eternal.bliss

Na čia jau kita tema. Visuomenės požiūrio formavimas, manai, kad horoskopai yra blogai, bet, kai dėl sporto yra masinė silpnaprotystė, tai viskas ok?  :) Kiekvienas yra savaip bukinamas, kad būtų išlaikytas bendras nesuvokimo lygis.


Citata iš: kiskis  spalio 04, 2017, 21:38:51As nenoriu, bet sedziu cia...Tai kas ne siela as? Tau turbut irgi noretusi malonesnej vietoj but? Kiek suprantu mes amzinos sielos kodel tiek mazai per begalybe laiko istobulejom, atrodo laiko buvo pakankamai tapti dievais?
Tu? o kas tas tu kuris nenori būti? asmenybė tėra akloji tavęs pusė, ji dažniausiai nesprendžia nieko svarbaus. Žinoma kad nesi siela. Siela yra kūnas toks pat kaip šitas. Tiek siela, tiek fizinis kūnas, yra apribojimai sąmonės, kad ji gebėtų patirti.
Jeigu turėtum dievybės suvokimą, būtum dievybe. Kai igysi, tapsi, iki tol kol norėsi. O poto kodėl gi ne vėl tapti kažkuo kitu. Begalybe laiko- kodėl gi ne? Turi juk tiek laiko, o darai tai ko trokšti gyvenime? bent jau leidi sau daryti tai? gal va tau ir atsakymas kodėl tu čia, nes negali sau leisti būti savimi.

Linas Esu

Citata iš: a.t.sielis  spalio 04, 2017, 20:32:19tipo, Žemėje reklamuojama, kad pragere gražios mergos. Žmogelis to ir tikisi, o ten tik raguotieji.
O dėl ko jų nelaukia  " nekaltos mergelės " , kas tai nusprendė ?

Citata iš: eternal.bliss  spalio 04, 2017, 21:21:57Sielos neįmanoma įkalinti jeigu ji pati to nenori. Tikėjimas sukuria grotas. Todėl netikintieji ir nėra riboti pragaru ar rojum. (tačiau gali patirti panašius pojūčius nepriklausomai)
Kokie tai pojūčiai , kaip juos pajusti ?

Aukštyn