Kodėl Indijoje naudojami nulio rupijų banknotai

Tai – nulio rupijų banknotas. Jis nėra išleistas valstybės, jo naudojimas nėra reguliuojamas ir už jį nieko nenusipirksi. Tai kam jis reikalingas?

 

Nulio rupijų (1 Indijos rupija kainuoja €0,011, todėl tai būtų €0,00) banknotai pasirodė 2007 metais. Jie yra sukurti taip, kad savo išvaizda primintų 50 rupijų kupiūrą. Tiesa, toks piešinys matomas tik vienoje banknoto pusėje ir jis neturi jokių saugumo technologijų. Niekas ir nenori padirbinėti šių banknotų, o jei ir norėtų, tai pirmyn, niekas nesupyks.

 

 

Turbūt jau supratote, kad šie banknotai nėra skirti atsiskaitymui. Juos išleido nevyriausybinė organizacija „5th Pillar“, kuri stengiasi kovoti su korupcija. Nulio rupijų kupiūromis indai atsiskaito tada, kai tenka mokėti kyšius. 62 % indų yra mokėję kyšį valstybės tarnautojams. Kyšiai dažnai mokami net tada, kai paslauga apskritai yra nemokama. Kasmet Indijos piliečiai sumoka maždaug 5 milijardus dolerių kyšiams, bet tai – tik apytikslis skaičius, nes niekas tiksliai nežino.

 

Taigi, kai valstybės tarnautojas paprašo kyšio, jam ištiesiama nulio rupijų kupiūra. Jei jis nekreipia dėmesio, tai turbūt pamano, kad gavo 50 rupijų. Jei dėmesį visgi atkreipia, supranta, kad žmogus užtikrintai atsisako mokėti kyšį ir yra prieš korupciją. Galbūt jums tai atrodo kaip neveiksminga priemonė, tačiau „5th Pillar“ teigia, kad ji veikia – dauguma tarnautojų atsisako minčių apie kyšį, suprasdami, kad tas žmogus jo tiesiog nemokės ir netgi gali apie šią veiklą pranešti.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

„5th Pillar“ teigia, kad vienas rikšos vairuotojas tokią kupiūrą davė jį sustabdžiusiam policijos pareigūnui. Ir buvo paleistas. Kiti susiduria su biurokratų pasipriešinimu, tačiau dauguma supranta žinutę – žmonės atsisako mokėti kyšius, nes žino, kad yra teisūs.

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

Panašūs banknotai jau po truputį platinami ir kitose šalyse. Nevyriausybinėms organizacijoms svarbu išvengti kaltinimų dėl pinigų padirbinėjimo, todėl kitoje banknoto pusėje visada yra tik pranešimai ir informacija, kuri neprimena originalaus banknoto. Be to, patariama nulio rupijų banknoto nelankstyti – tinkamai sulanksčius jis iš tikrųjų gali priminti tikrą 50 rupijų kupiūrą.

 

Šaltiniai: http://www.technologijos.lt/

 

Nuotraukos šaltinis: https://en.wikipedia.org/wiki/Zero_rupee_note


2500

Taip pat skaitykite