Šiame kaime nėra vietos senukams – kaip primityvios bendruomenės atsisveikindavo su gyvais senoliais?

Kartais anekdotuose ar net senose pasakose minimas keistas ir net šiek tiek žiaurus motyvas – šeimos senoliai yra nuvelkami į mišką ir ten paliekami mirti, kad nebūtų našta šeimai. Bet ar žinojote, kad kadaise įvairiuose pasaulio kraštuose tai buvo tikra tradicija, turėjusi gilią prasmę ir gana žiaurius vykdymo būdus?

 

Teorija čia labai paprasta – sendamas žmogus silpnėja, jo sveikata ima streikuoti ir galiausiai jam reikia priežiūros. Tai – įprasta gyvenimo dalis. Jūsų gyvenimas prasidėjo jums nesigaudant ir negalint savimi pasirūpinti, taip ir baigsis. Tačiau bendruomenėse, kurios verčiasi medžiokle, rinkimu arba vien primityvia žemdirbyste, senukai iš tikrųjų gali tapti našta. Kad ir kaip žiauriai tai skambėtų.

 

Pavyzdžiui, inuitai kadaise buvo keliautojai medžiotojai. Jie sekdavo ruonius ir kitus gyvūnus, gyvendavo kailinėse palapinėse arba iglu ir kasdien medžiodavo išgyvenimui. Jei negali medžioti, tai esi priklausomas nuo kitų bendruomenės žmonių. Kai maisto trūksta, jis pirmiausia skiriamas naudingiausiems bendruomenės nariams. Vėlgi, tai žiauriai pragmatiškas suvokimas, bet tokiose bendruomenėse žmogaus vertė gali būti išmatuota praktiškomis kategorijomis. Maistas būtinas medžiotojams ir žvejams – jei jie bus nevalgę, greitai visa bendruomenė neturės ko valgyti. Tuomet jis būtinas moterims ir vaikams – jie užtikrina bendruomenės tęstinumą. O kaip senukai? Jau suprantate, link kur sukame.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

Inuitai turėjo tradiciją atsisveikinti su gyvais senoliais. Pagyvenęs žmogus būdavo pasodinamas ant ledo lyties ir pastumiamas į atvirą jūrą. Kartais – su šiek tiek maisto, kartais – tik su pagrindiniais rūbais. Tiesa, ši tradicija buvo praktikuojama tik labai retais atvejais, ypač tuomet, kai trūkdavo maisto ar seną žmogų visur tekdavo nešti. Inuitai tikėjo, kad tai – labai garbingas atsisveikinimas, nes senolis išvengia buvimo našta. Šeima taip pat išsaugo geriausius prisiminimus ir jai netenka stebėti, kaip mylimas žmogus po truputį nyksta laiko gniaužtuose. Paskutinis užfiksuotas tokio su gyvu senuku atvejis įvyko 1939 metais.

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

Tamilnade, pietų Indijos valstijoje, taip pat stebima panaši tradicija, tiesa, dar žiauresnė. Kaimuose seni ir savimi nebegalintys pasirūpinti žmonės yra tiesiog nužudomi. Ryte pasmerktas senukas yra maudomas prabangioje aliejaus vonioje. Tuomet jam girdomas kokosų vanduo tol, kol jis patiria inkstų sutrikimus, karštinę ir mirtį. Tiesa, mirtis aplanko tik po 2-3 dienų. Kartais procesas skubinamas masažuojant galvą itin šaltu vandeniu, kuris sužemina kūno temperatūra tiek, kad žmogui tiesiog sustoja širdis. Kai kuriuose kaimuose seni žmonės yra priverstinai girdomi karvės pienu – šio proceso metu jie tiesiog uždūsta.

 

Ši tradicija, žinoma, yra labai nelegali – ją praktikuojantys žmonės būtų teisiami už žmogžudystę. Tačiau tyrimai rodo, kad kasmet Tamilnade taip nutrūkstą kelių dešimčių ar net kelių šimtų senukų gyvenimas.

 

Atsisveikinimas su gyvais senukais – jų apleidimas ar nužudymas – buvo praktikuojamas ir kitose šalyse. Žinoma, kad tokių atvejų tikrai pasitaikydavo Senovės Romoje ir Graikijoje, o anksčiau – ir dabartinėje Vokietijoje. Tiesą sakant, daugelis šalių turi pasakų, kuriose kalbama apie apleistus senukus. Nors dažnai tai – pamokymai, kad senoliais reikia rūpintis ir juos gerbti, tikriausiai dalyje tų pasakų yra ir tikrų istorinių motyvų.

 

Šaltinis: http://www.technologijos.lt

Rekomenduojami video:


2500
3 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Naujausius Seniausius Geriausius
šiaipžmogus

senatve nera dovana. taip yra dabar, taip buvo senovej, ir visose valstybese…. žmogaus išgyvenimui yra reikaingas maistas, o jei esi nebepajegus to maisto sau parupint, tampi našta…. gamtoj taip jau suredyta- tevai peni ir rupinasi vaikais, bet vaikai užauga ir augina savo vaikus. žmogus, kaip protaujanti butybe, turinti atjautos jausma, kai tik atsirado galimybe to maisto trukumo išvengt, nebeveža tevu i miška ir nebepaleidžia ant ledo lyties—ikure seneliu namus, slaugos ligonines, maltiečius su lekšte sriubos ir t.t. ir tu senu, neįgaliu savim negebančiu pasirupint ilgaamžiu metams begant atsirado labai daug–taip ”gamta sukure” virusa ‘karones’–pamažu, pamažu ims mažet rupesčio reikalingu savo… Skaityti daugiau »

Ona

kažkodėl visi galvojame tik apie kitus. Galvokit apie save .kokios senatvėj mirties patys norėtumėt.?Ar kad badu numarintu ar kad vaistų suleistu .Ar patys nusižudysit?ir nuspreskite nuo kada busite našta valstybei šeimai.gal manote jus esate išimtis.? Kuo labiau žmogus išsikelia ,tuo blogesnė jo senatvė.

inkognito

O kuo gi skiriasi Italijos pensionate,kai šalia ALcheimerio liga sergančios 75 metų moters,tame pat kambaryje apgyvendina lengva coronos forma sergantį ligonį,kuris gana greitai pasveiksta ,o sena moteriškė kuriai virusas mirtinai pavojingas,iškeliauja į dausas prijungta prie kvėpavimo aparato ir su nuolat leidžiamu morfijumi. Artimieji paimti jos negali nes tokiems žmonėms reikalinga nuolatinė priežiūra,jie gali atsukti dujas ,gali iškristi pro balkoną ar dar ka nors iškrėsti. O pensionato vadovai teigia kad viska darė pagal instrukcijas ir nėr už ka juos bausti,juk apgyvendinta šalia pacientė sirgo tik lengva Corona viruso forma….O tai kad kitiems ji buvo mirtinai pavojinga,matyt niekas nepagalvojo,juk šalia senutė guli,vis… Skaityti daugiau »

danute

O dabar paleidzia Koronos virusa.Kad humaniskai atsisveikintu su seneliais.

Taip pat skaitykite