Paslaptingieji trovantai

Šaltinis: nashaplaneta.su

Trovantai – gyvieji akmenys, kurie auga, keičia savo išvaizdą ir net dauginasi. Tai lyg iki šiol nepažinta savotiška mineralinė gyvybės forma.

 

Jų skersmuo gali siekti nuo kelių milimetrų iki kelių metrų. Maži akmenukai, patekę į žemės paviršių bei veikiami atmosferos drėgmės ima sparčiai augti. Pastebėta, kad kuo smulkesnis trovantas, tuo spartesnis yra jo augimas. Įdomu tai, kad vidinė šių keistuolių struktūra labai primena medieną, galima įžiūrėti metines rieves, atsirandančias augant, taip pat centrinę šerdį. Po stipresnio lietaus šie akmenys akivaizdžiai padidėja.

 

Trovantai puikiai žinomi Rumunijos teritorijoje. Apie juos sklando įvairios legendos ir mitai, vietiniai gyventojai jų baiminasi.

 

Šių unikalių gamtos kūrinių pagrindą sudaro uoliena, apsupta išorinio nuosėdinių uolienų sluoksnio. Tarpus tarp nuosėdinių uolienų granulių užpildo tvirta rišamoji mineralinė medžiaga. reaguodama su kalcio karbonatu prisotintu lietaus vandeniu, ji sunkiasi pro akytą smiltainį į trovanto paviršių. Ant akmens atsiranda apvalios formos mineralinės dėmelės, kurios vėliau sukietėja ir ant jų ima augti naujas sluoksnis. Šitokiu būdu ant trovantų “kūnų” susiformuoja įvairios ataugos (šakos). Manoma, kad trovantų augimo greitis yra apie 4-5 cm per 1200 metų.

 

Šaltinis: nashaplaneta.su

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite