Dirbtinis intelektas atrado galingiausią antibiotiką viso tik per keletą valandų

Naudodamiesi specialiu mašininio mokymosi algoritmu, Amerikos mokslininkai sugebėjo nustatyti medžiagą, galinčią susidoroti su daugeliu vaistams atsparių bakterijų, įskaitant tuberkuliozės sukėlėją.

 

Šis junginys buvo pavadintas chalicinu – dirbtinio intelekto (DI) garbei iš filmo „2001 m. Kosminė odisėja“. Jis jau pasirodė efektyvus išgydydamas laboratorines vaistams atsparias peles. Po 3 dienų paieškos algoritmas mokslininkams pateikė dar 23 junginių sąrašą, kurių patikra dar nėra baigta.

 

Antibiotikai suteikė žmonijai galimybę gydyti daugybę pavojingų ligų. Tačiau bakterijos greitai tampa atsparios, todėl daugelis esamų vaistų jau yra neveiksmingi. Tuo tarpu galimybė sukurti naujus antibiotikus yra ribota.

 

Ieškodami naujų antibakterinių vaistų, Masačusetso technologijos instituto tyrėjai kreipėsi pagalbos į dirbtinį intelektą. Komanda, kurios darbą atpasakoja „The Guardian“, pateikė giluminio mokymosi algoritmui informaciją apie 2500 natūralių ir sintezuotų antibiotikų atominę ir molekulinę struktūrą bei jų efektyvumą prieš žarnyno lazdelę Escherichia coli.

 

Tada tyrėjai davė programai užklausą išanalizuoti 6000 junginių, bandomų įvairioms ligoms gydyti, biblioteką. Algoritmo užduotis buvo parinkti molekules, galinčias efektyviai kovoti su bakterijomis, tačiau kurių struktūra nėra panaši į esamų antibiotikų. Tai turėjo padidinti galimybes rasti junginių, kurie naikina mikroorganizmus iš esmės naujais būdais.

 

Vos per kelias valandas algoritmas nustatė kelias medžiagas-kandidates. Viena iš jų, nesėkmingas vaistas nuo diabeto (parodė silpnus ikiklinikinius rezultatus, tačiau kūrėjai net nebandė jo kaip antibiotiko) atrodė ypač perspektyvus. Mokslininkai pavadino jį chalicinu – HAL dirbtinio intelekto iš filmo „2001 m. Kosminė odisėja“ garbei. Savo struktūra šis junginys nebuvo panašus į jokį žinomą antibiotiką.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

Eksperimentai patvirtino, kad chalicinas gali sunaikinti daugelį vaistams atsparių mikroorganizmų, įskaitant tuberkuliozės sukėlėją Mycobacterium tuberculosis ir naujausiems antibiotikams atsparius bakterijų, iš Enterobacteriaceae šeimos, štamus. Be to, vaistai išgydė laboratorines peles nuo Clostridium difficile ir Acinetobacter baumannii, pasižyminčius atsparumu daugeliui vaistų.

Įdomu? Sudominkite ir kitus! Pasidalinkite ir tęskite skaitymą.
Dalintis

 

„Manau, kad tai vienas galingiausių iki šiol atrastų antibiotikų, – teigė MIT bioinžinierius Jamesas Collinsas. Jis pasižymi labai dideliu aktyvumu prieš daugelį antibiotikams atsparių patogenų.“ Be to, jis nėra toksiškas žmogaus ląstelėms.

 

Atradusi chaliciną, komanda į algoritmą įkėlė duomenis apie 107 milijonus cheminių junginių. Po trijų dienų programa pateikė 23 galimų antibiotikų sąrašą, iš kurių aštuoni pasirodė veiksmingi eksperimentuose, o dar du gali būti ypač stiprūs. Autoriai pažymi, kad be dirbtinio intelekto pagalbos, būtų neįmanoma išbandyti tokio kiekio medžiagų.

 

Dabar tyrėjai ketina naudoti algoritmą atrasti molekulėms, kurios yra veiksmingos prieš konkrečias bakterijas. Vartojant tokius antibiotikus bus galima išvengti naudingų simbiotinių mikroorganizmų žūties. Kita užduotis, kurią tyrėjai taip pat ketina bandyti išspręsti naudodamiesi šiuo algoritmu, yra naujų antibiotikų kūrimas nuo nulio.

 

Šaltinis: https://infa.lt

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite