Pasirodo, Mėnulis yra ryškesnis net už Saulę: kaip taip gali būti?

NASA Fermi gama spindulių kosminis teleskopas (Fermi Gamma-Ray Space Telescope) aktyviai stebėjo mūsų natūralųjį planetos palydovą, ieškodamas gama spindulių.

 

Neseniai teleskopui pavyko užfiksuoti stulbinantį Mėnulio gama spindulių kadrą, kurie kitu atveju būtų nematomi žmogaus akiai.
NASA teleskopo atradimai leidžia manyti, kad jeigu mes galėtume matyti gama spindulius, tuomet žinotume, kad Mėnulis iš tiesų spindi ryškiau už Saulę, bent jau gama spinduliuotės atžvilgiu.

 

Kosminiai spinduliai yra aukštos energijos radiacija, atkeliaujanti iš už mūsų Saulės sistemos ribų, kur ją sukelia tokie dalykai kaip supernova ar aktyvus galaktikos branduolys (AGB – angl. AGN – active galactic nuclei).

 

Jie yra ne kas kitas, kaip sparčiai skriejantys protonai per Visatą, lyg sprogstančių bangų smūgiai. Kuomet šios įelektrintos dalelės susiduria su materija, tarkime Mėnulio paviršiumi, jos tampa gama spinduliais, rašo machable.com.

 

Gama spinduliai keliauja labai greitai ir susidūrę su magnetiniu lauku, tokiu kaip Žemės magnetosfera, iš esmės yra nukreipiami. Vis dėlto, Mėnulis tokio neturi, o tai reiškia, kad net silpniausi kosminiai spinduliai tiesiogiai susiduria su jo paviršiumi.

 

Nors Mėnulis absorbuoja didžiąją savo sukuriamų gama spindulių dalį, visgi, kažkiek jų geba ištrūkti į kosmosą.

 

Saulės atveju, didžiąją dalį savo energijos ji gamina kitose spektro dalyse, tačiau taip pat išskiria ir šiek tiek gama spindulių, ypač Saulės pliūpsnių metu.

 

Mėnulio gama spindulių dalelių jėga yra išskirtinė. Mokslininkų surinkti duomenys rodo, kad Mėnulio gama spinduliai viršijo 31 mln. elektronvoltų, o tai yra 10 mln. kartų galingiau už matomą šviesą.

 

Faktas, kad Mėnulis išskiria tokią potencialią gama spinduliuotę, yra tam tikras pavojus astronautų sveikatai, kurie nusileis ant Mėnulio paviršiaus artėjančios „Artemis“ programos metu. Jie ne tik turės būti apsaugoti nuo Mėnulį talžančių kosminių spindulių, bet ir viso to rezultate atsirandančių Mėnulio gama spindulių.

 

Šaltinis: https://www.gismeteo.lt/news/

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite