Evoliucinė žmogaus sėkmė susieta su „ištvermės genu“

Šiuolaikiniai žmonės gyvena sėslų gyvenimo būdą, tačiau maratono bėgikų sugebėjimai yra užkoduoti jų DNR. Tuo įsitikinę tyrėjai iš JAV, atradę žmogaus ištvermės geną. Jie įsitikinę, jog būtent jis užtikrino Homo sapiens protėvių išlikimą.

 

Maždaug prieš 3 milijonus metų Afrikos klimatas tapo sausesnis, o tropinius miškus pakeitė savanos. Mūsų protėviai dėl daugybės adaptacijų sugebėjo prisitaikyti prie naujų sąlygų. Viena iš jų buvo neįprastas medžioklės būdas – ankstyvieji žmonės ilgai vydavosi savo grobį, kol žvėris krisdavo nuo išsekimo.

 

Kai kurių mokslininkų teigimu, gebėjimas ilgai bėgti nulėmė daugelį mūsų rūšies ypatybių: pavyzdžiui, ilgos kojos, padidėjusios prakaito liaukos ir kailio nebuvimas. Tačiau specialistai mažai žinojo, kokie genetiniai pokyčiai žmonėms suteikė ištvermės. Naujas tyrimas, apie kurį pasakoja žurnalas „Science“, iš dalies atskleidžia šią paslaptį.

 

Mokslininkų komanda iš Kalifornijos universiteto San Diege (JAV) atidžiai išanalizavo CMAH geno, atsakingo už sialio rūgšties sintezę, darbą. Ši molekulė sintetinama daugumoje primatų organizmų, įskaitant šimpanzes, bet ne žmonių. Priežastis ta, kad mūsų genome CMAH yra sugadintas mutacijos.

 

Norėdami patikrinti hipotezę apie CMAH „sugedimo“ poveikį ištvermei, tyrėjai įvedė panašią mutaciją į pelių genomą. Po to modifikuoti graužikai kartu su kontrolinės grupės gyvūnais buvo priversti treniruotis ant nedidelio bėgimo tako.

 

Analizė parodė, kad graužikai su redaguotu genomu buvo 12% greitesni ir 20% ištvermingesni nei jų gentainiai.

Junkitės prie mūsų Facebooke
ir
sekite mus Instagram @anomalija.lt

Aš jau Jus seku (uždaryti ir daugiau nerodyti)!

 

Atidžiai ištyrę gyvūnų raumenis praėjus dviem ir keturioms savaitėms po treniruočių, mokslininkai padarė išvadą, kad žmonių CMAH versija leidžia efektyviau išnaudoti deguonį, suformuojant mažų kraujagyslių tinklą.

 

Tyrėjai mano, jog panašus mechanizmas padarė ištvermingesniais ir žmones Jų skaičiavimais, šio geno mutacija įvyko prieš 2–3 milijonus metų. Tai yra šiek tiek anksčiau, nei galima tikėtis iš paleontologinių duomenų. Galbūt, prieš pradėdami medžioti, mūsų protėviai pasinaudojo savo maratono savybėmis, ilgą laiką vaikščiodami ieškant valgomųjų augalų.

 

Šaltinis: https://infa.lt

Rekomenduojami video:


2500

Taip pat skaitykite