Alkoholio poveikis kraujui ir smegenims

Pradėjo Benamis, rugpjūčio 05, 2015, 13:52:53

« ankstesnis - sekantis »
Žemyn

Benamis

Nėra nė vieno žmogaus organo, kuriam nekenktų alkoholis, bet patys didžiausi pasikeitimai vyksta galvos smegenyse. Šis nuodas kaupiasi būtent ten, smegenyse. Bokalas alaus, stiklinė vyno, taurelė degtinės - juose esantis spiritas kartu su krauju patenka į smegenis ir intensyviai ardo galvos smegenų žievę. Smegenų ardymo mechanizmas seniai žinomas ir labai paprastas.

1961 metais trys JAV fizikai (Naisli, Maskaw ir Pinington) per ilgo židinio nuotolio mikroskopą tyrinėjo žmogaus akį. Per vyzdį jie stebėjo mažiausius akies tinklainės kapiliarus. Matė, kaip jais teka kraujas, kapiliarų sieneles, tekančius raudonuosius ir baltuosius kraujo kūnelius, ir tą vaizdą filmavo. Vieną pirmadienį, stebėdami eilinio kliento akį, nustebo. Šio žmogaus kraujyje matėsi trombai: sulipę raudonų ir baltų kraujo kūnelių gniutulai. Tuose gniutuluose jie suskaičiavo po tris, penkis, dešimt, keliasdešimt, po šimtą ir net po tūkstantį sulipusių kūnelių. Fizikai tuos sulipusius gniutulus pavadino vynuogių kekėmis. Fizikai išsigando, o žmogus, atrodo, nieko nejuto. Antro, trečio klientų kraujas buvo normalus, o ketvirto kraujyje - vėl trombai. Mokslininkai pradėjo aiškintis, kokia to priežastis, tuomet paaiškėjo, kad anie du vyrai vakar gėrė.

Fizikai čia pat padarė eksperimentą. Blaiviam žmogui davė išgerti bokalą alaus ir po penkiolikos minučių to žmogaus kraujyje atsirado alkoholiniai eritrocitų gniutulai. Fizikai padarė mokslinį atradimą - jie įrodė, kad ne tik alkoholis sukrešina kraują ne tik mėgintuvėlyje, bet ir kraujagyslėse.

Biologijos mokytojas devintokams galėtų parodyti alkoholio poveikį kraujui. Bandymas labai paprastas. Imamas mėgintuvėlis su vandeniu, įlašinami keli kraujo lašai. Vanduo nusidažo rausva spalva. Į tą patį mėgintuvėlį įlašinami keli lašai degtinės ir tiesiog akyse kraujas virsta dribsniais.

Fizikai studijavo medicininę literatūrą ir (savo nuostabai) atrado, kad jau 300 metų medicinoje alkoholis aprašomas kaip narkotinis-protoplazminis nuodas. Alkoholis, patekęs į kraują, pažeidžia eritrocitus: panaikina jų silpną elektros krūvį. Todėl eritrocitai nebeatstumia vienas kito, sulimpa. Stambiose kraujagyslėse tie eritrocitų gniutulai didelio pavojaus nekelia; nebent tiems, kurie ilgai vartojo alkoholį. Jų veidas ir nosis įgyja tam tikrą spalvą. Žmogaus veide ir nosyje daug smulkių išsiraizgiusių kraujagyslių. Kai prie kraujagyslių išsišakojimo atitekėjęs eritrocitų gniutulas jį užkemša, kapiliaras išsipučia, apmiršta ir keičia nosies bei veido spalvą.

Visų, kas geria nors kiek alkoholio, smegenyse vyksta lygiai tokie pat procesai. Smegenyse yra 15 milijardų nervinių ląstelių - neuronų. Kiekvieną neuroną maitina mikrokapiliaras. Mikrokapiliaras yra toks plonas, kad eritrocitai į neuroną gali patekti tik iš eilės po vieną. Kai prie mikrokapiliaro prisiartina sulipę eritrocitai, jie jį užkemša. Po 7-9 minučių nervinė ląstelė - neuronas - miršta. Tik tiek ji gali išgyventi be deguonies. Po kiekvienų išgertuvių žmogaus galvoje atsiranda naujos žuvusių neuronų kapinės. Kai skrodimo metu atidaroma saikingai gėrusio, pavyzdžiui, avarijoje žuvusio žmogaus kaukolė, gydytojai mato tokį pat vaizdą: susiraukšlėjusios, mažesnės smegenys. Visas smegenų žievės paviršius nusėtas mažais randeliais ir žaizdelėmis. Tai smegenų dalys, kurias sunaikino alkoholis.

Kai gydytojai skrodžia alkoholiu apsinuodijusius alkoholikus, jie stebisi ne tuo, kiek pakenktos smegenys, o kaip su tokiomis smegenimis žmogus galėjo gyventi. Alkoholis - pati galingiausia klastinga priemonė, pamažu naikinanti protą. Jeigu geria visa tauta - naikinamas visos tautos protas. Alkoholis protingus, mąstančius žmones paverčia dvikojais darbiniais gyvūnais, turinčiais vienintelę mintį: kaip nors su kastuvu ištempti iki pietų, o po jų nusigerti ir užsimiršti.

Kodėl žmogus nuo alkoholio kvailėja? Tai svarbus klausimas. Girtuokliai tarsi poetai. Jie sako mes girtėjame, mes svaigstame. Įvairių žodžių prigalvoja. Bet aiškiai matyti, kad alkoholio veikiamas žmogus kvailėja. Atėjo normalus žmogus, išgėrė stiklinę - įkaušo, antrą stiklinę išgėrė - ėmė triukšmauti, rankomis mosuoti, trečią stiklinę išgėrė - jau neaišku, ar su šakute užpuls, ar miegoti pastalėn nukris.

Kodėl žmogus nuo alkoholio praranda protą? Žmogus pila į save alkoholio turintį skystį - alų, vyną, degtinę. Spiritas, patekęs į kraują, suklijuoja eritrocitus į gniutulus. Eritrocitų gniutulai kartu su krauju patenka į smegenis, užkemša smegenų kraujagysles. Smegenų ląstelės, nebegaudamos deguonies, žūsta, normali galvos smegenų veikla sutrinka ir todėl žmogus kvailėja.

Nuo alkoholio žmonės kvailėja skirtingai. Vieniems pirmiausia būna pakenkiama užpakalinė smegenų dalis, valdanti vestibuliarinį aparatą, ir jie ima svyruoti. Kitiems pakenkiamas moralinis centras. Apie tokius sakoma - tai jis girtas pridarė, blaivas niekada nepadarytų. Žmogus, veikiamas alkoholio, tampa tarsi beprotis, nes žūva ląstelės, kurios kontroliuoja jo elgesį. Tretiems pakenkiama atmintis. Medicinoje žinomi tūkstančiai atvejų, kai girtuoklis ryte negali atsiminti, kur buvo, su kuo gėrė. Jo smegenyse atsirado naujas randas.

Vladimiras Visockis 42 metų žuvo nuo apsinuodijimo alkoholiu, tabaku ir narkotikais. Jis gerai žinojo, kad alkoholis naikina atmintį. Vienoje dainoje jis dainavo: Ах, где был я вчера, не найду днем с огнем, только помню, что стенки с обоями. Atsimena tik tiek, kad sienos buvo su apmušalais.

Kas atsitinka su žuvusiomis smegenų ląstelėmis? Temperatūra kaukolėje - 36oC. Žuvusios ląstelės ima pūti ir irti. Tos pūvančios smegenų ląstelės ir yra pagiringos galvos skausmo priežastis. Kad pūvančios ląstelės visiškai neapnuodytų smegenų, organizmas joms išplauti į smegenis pumpuoja daug vandens. Tas skystis tarsi replėmis spaudžia ryte pagiringą galvą. Skysčiai išplauna smegenų ląsteles ir kartu su šlapimu patenka į kanalizaciją. Todėl įsiminkite: kas geria alų, vyną ar degtinę, tas kitą dieną šlapinasi savo smegenimis! Absoliučiai tikslus mokslinis aforizmas. Daug alaus išgėrei - daug smegenų į unitazą išpylei, mažai išgėrei - mažai išpilsi, tačiau išpilsi bet kuriuo atveju, nes toks yra narkotinio nuodo alkoholio poveikis.

Profesorius Vladimiras Ždanovas

http://balarama.lt/alkoholio-poveikis-kraujui-ir-smegenims/

TinSoldier

CitataKas atsitinka su žuvusiomis smegenų ląstelėmis? Temperatūra kaukolėje - 36oC. Žuvusios ląstelės ima pūti ir irti. Tos pūvančios smegenų ląstelės ir yra pagiringos galvos skausmo priežastis. Kad pūvančios ląstelės visiškai neapnuodytų smegenų, organizmas joms išplauti į smegenis pumpuoja daug vandens. Tas skystis tarsi replėmis spaudžia ryte pagiringą galvą. Skysčiai išplauna smegenų ląsteles ir kartu su šlapimu patenka į kanalizaciją. Todėl įsiminkite: kas geria alų, vyną ar degtinę, tas kitą dieną šlapinasi savo smegenimis! Absoliučiai tikslus mokslinis aforizmas. Daug alaus išgėrei - daug smegenų į unitazą išpylei, mažai išgėrei - mažai išpilsi, tačiau išpilsi bet kuriuo atveju, nes toks yra narkotinio nuodo alkoholio poveikis.


Tokios nesąmonės jau seniai neskaičiau :D
Ponas Ždanovas, nors, greičiausiai, negeria, bet savo smegenų ląsteles tai tikrai išsisiojo kažkur į klozetą :D

Alkoholis nežudo smegenų ląstelių. Alkoholis sutrikdo komunikaciją tarp neuronų, kuri po kiek laiko atsistato. Ląstelės nežūna. Ir tikrai ryte nepatenka į klozetą.. Ir galvą ryte skauda tikrai ne dėl to, kad skysčio į galvą per daug suplūsta, o dėl to, jog iš audinių pasišalina pernelyg daug skysčių, kuriuos lauk išvaro alkoholis.

Žodžiu, absurdas nuo pradžios ir pabaigos.

O ir pats V. Ždanovas, pagooglinus, paaiškėja, jog ne tik nevisprotis lunatikas, tačiau ir pavojingas visuomenei. Su tokiais ir panašiais teiginiais: "„Alkoholizmas ir narkomanija nėra ligos".

Alkoholis yra vienas žudikiškiausių ir bjauriausių prieinamų narkotikų. Bet paranojiškos, idiotiškos, nemoksliškos dezinformacijos skleidimas visuomenei naudos tikrai neatneša.

idenmeyou

Alkoholis savaime aišku yra nuodingas organizmui, bet žiūrint į tai kiek litrų išgeriama, aišku tai nėra super nuodas. Kitas dalykas, berods neseniai buvo paskelbtas tyrimas, kad alkoholio metu žuvę neuronai atsinaujina, tad iš esmės kvailesniu netapsi, galbūt sumenks tavo paties požiūris į save.

Benamis

Citata iš: idenmeyou  rugpjūčio 05, 2015, 14:54:07
Kitas dalykas, berods neseniai buvo paskelbtas tyrimas, kad alkoholio metu žuvę neuronai atsinaujina


Labai tikiuosi, kad tyrimas teisingas... Tiesiog del saves :D

Dr. Kas

Citata iš: TinSoldier  rugpjūčio 05, 2015, 14:47:36
Alkoholis nežudo smegenų ląstelių. Alkoholis sutrikdo komunikaciją tarp neuronų, kuri po kiek laiko atsistato. Ląstelės nežūna. Ir tikrai ryte nepatenka į klozetą..


Turi galimybę savo teiginius patvirtinti empiriškai? O gal kiti kaip nors gali šiuos teiginius patvirinti empiriškai? Leisk atspėsiu: NE.

Ir kas mums belieka? O gi tik aklai pasikliauti rezultatai parašytais ant balto popieriaus lapo.

TinSoldier

Citata iš: Dr. Kas  rugpjūčio 05, 2015, 16:24:23
O gal kiti kaip nors gali šiuos teiginius patvirinti empiriškai?


O kas tie "kiti"?
Jeigu kalbi apie žmones, kurie savo namuose nelaiko magnetinio rezonanso, difuzinio tenzorių vaizdavimo ar pozitronų emisijos tomografo ir kt. aparatų, tuomet, taip - patikrinti nelabai jie gali.

Tačiau egzistuoja žmonės/įstaigos/kompanijos, kurios turi tuos aparatus ir gali patvirtinti (tiksliau, ne patvirtinti, o stebėti poveikį ir tuomet išvesti anuos teiginius). O tu turi galimybę ne aklai pasitikėti, o išsamiai susipažinti su atliktais tyrimais ir tuomet nuspręsti ar verta jais pasitikėti :) Dalies publikacijų ir tyrimų sąrašą gali rasti puslapio apačioje: http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/aa63/aa63.htm


Dr. Kas

"Kiti" tai mes, eiliniai žmonės, kurie negali empiriškai nieko patvirtinti, o privalo tikėti tuo, ką mums sako.

Tai ar tikrai smegenų lastelės regeneruojasi? Esi tuo tikras? Nes pvz. Pasko Rakic: https://en.wikipedia.org/wiki/Pasko_Rakic

Tuo labai abejoja ir jo tyrimai parodo visai kitus rezultatus.

https://scholar.google.com/scholar?q=pasko+rakic+neurogenesis&hl=lt&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ved=0CBoQgQMwAGoVChMI-9rDipiSxwIVw28UCh1gRw2K

Kodėl žmonės fanatiškai tiki mokslu ir pateikia atsakymus tarsi jie galutiniai? Pats mokslas yra kintantis kaip ir jo rezultatai, tad ar teisinga manyti, kad dabartinis pateiktas atsakymas yra teisingas ir naudoti jį kaip faktą kuris niekada nebus paneigtas? Juokinga ir tiek. Ačiū už dėmesį.

paragraf 78

Citata iš: Dr. Kas  rugpjūčio 05, 2015, 17:58:13
Kodėl žmonės fanatiškai tiki mokslu ir pateikia atsakymus tarsi jie galutiniai?


Čia galima kontrklausimą užduoti: Kodėl žmonės tiki bet kuo kas prieštarauja mokslinei paradigmai?
Nors tie teiginiai iškyla ir dingsta neatlaikę kritikos?

Dr. Kas

Tikėti ir kelti klausimus/abejones tai du skirtingi dalykai.

TinSoldier

#9
rugpjūčio 05, 2015, 18:24:53 Redagavimas: rugpjūčio 05, 2015, 18:26:36 by TinSoldier
Na, visų pirmą, aš visiškai nieko nerašiau apie neuronų atsistatymą.
Aš rašiau apie komunikaciją tarp dendritų, kurią sutrikdo alkoholis.

Bet atsistato ir neuronai.
Taip, seniau buvo manyta, jog žmogus ten gimsta su didžiausiu kiekiu neuronų, kurie vėliau gyvenant tik žūna. Arba, kad ten neuronai iki kažkelių metų "dauginasi", o po to pradeda tik mirinėti.

Bet kuriuo atveju, čia senos žinios, kurios pasikeitė patobulėjus tyrimo metodams, padaugėjus būdų, kaip galime patikrinti tai, kas vyksta smegenyse, kaip jos vystosi. Surask rimtą šiuolaikinį mokslinį šaltinį, kuriame būtų teigiama, jog žmogus turi fiksuotą skaičių neuronų arba, kad ryšiai tarp neuronų neatsistatinėja (ir tuo pačiu gali pasidomėti apie smegenų neuroplastiškumą (neuroplasticity)).

Dėl ko tu teisus: mokslas yra kintantis, todėl nereikia priimti jo faktų, kaip dalykų, kurie niekada negalės būti paneigti. Gali paaiškėti daug naujų dalykų. Bet kuriuo atveju, teigiant tuos naujus dalukus, tam turėti įrodymų ir argumentų.

Tad yra pasirinkimas: arba su žiupsneliu atsargumo vertinti žinias ir priimti pasaulį tokį, kokį leidžia atskleisti pačios geriausios ir patikimiausios šiuolaikinės žmonijos pastangos. Arba manyti, jog vis tiek viskas keičiasi, todėl priimti vieną bet kokią iš šiknos ištrauktą poziciją (kaip kad V. Ždanovo teiginius) ir įsikibus jos laikytis.

Pirmasis kelias suteikia tam tikrą tikimybę, jog esi teisus (kadangi rezultatai paremti tyrimais, įrodymais ir pan. O ir ne visos žinios, ir ne visuomet keičiasi) bet palieka atvirą kelią tobulėjimui.  Antrasis kelias veda ten pat, iš kur ištraukta to kelio pozicija.

Jeigu renkiesi viskuo abejoti - ok.
Bet, jeigu vietoje pirmojo kelio labiau palaikai antrąjį (arba teigi, jog tie keliai yra lygiaverčiai) - čia jau problema.

Dr. Kas

Manau iš mano žinučių buvo galima suprasti, kad aš abejoju viskuo.

Būtent todėl mano veide visuomet atsiranda šypsena kai pastebiu "science-fanatics" žmonių žinutes, kur būna "teisingiausia", pačio mokslo patvirtinta informacija. Aišku apie tai, kad toji informacija gali keistis kiekvieną minutę, geriau nutylekim ir tiesiog pateikim žmonėms "teisingą atsakymą" - tegul "žino" :)

paragraf 78

Citata iš: Dr. Kas  rugpjūčio 05, 2015, 18:19:28
Tikėti ir kelti klausimus/abejones tai du skirtingi dalykai.


Nepanašu, kad keli klausimus. Iš to ką parašei atrodo, kad tiki bet kuo kas prieštarauja mokslui.
(žinoma, gal taip tik atrodo).

TinSoldier

Citata iš: Dr. Kas  rugpjūčio 05, 2015, 18:33:58
Būtent todėl mano veide visuomet atsiranda šypsena kai pastebiu "science-fanatics" žmonių žinutes, kur būna "teisingiausia", pačio mokslo patvirtinta informacija. Aišku apie tai, kad toji informacija gali keistis kiekvieną minutę, geriau nutylekim ir tiesiog pateikim žmonėms "teisingą atsakymą" - tegul "žino" :)


Abejonės šaunu.
Bet galiu paklausti, ar nemanai, kad kartaismetas būtų visišką totalią abejonę pakeisti į šiek tiek tvirtesnę nuomonę, suformuotą pagal racionalius ir pagrįstus įrodymus? Pavyzdžiui, medicinos srityje, kuri lemia žmonių gyvybes? Pavyzdžiui, kad skiepai gelbsti žmonių, kūdykių gyvybes? Arba, kad narkotinės medžiagos sukelia stiprią fizinę/psichologinę priklausomybę, kuri atitinka ligos požymius, o ne tik yra "pasileidimas", kaip teigia Ždanovas?

Ar, jeigu tavo artimo žmogaus gyvybė nuo to priklausytų, vis tiek šaltai abejotum ir nepriimtum nė vieno požiūrio, nė vieno patvirtinto gydymo metodo, sakydamas: koks skirtumas, ateityje vis tiek pasikeis mokslas?


paragraf 78

Citata iš: Dr. Kas  rugpjūčio 05, 2015, 18:33:58
Manau iš mano žinučių buvo galima suprasti, kad aš abejoju viskuo.


Abejoti viskuo neįmanoma. Vienais dalykais abejoji, kitais pasitiki, dėl dar kokių nors išvis jokių abejonių nėra, kitais tiesiog tiki.
Jei sakai kad abejoji viskuo, tada matomai rašai iš Vasaros g. 5, nes viskuo abejojantis žmogus tiesiog nesugebėtų išgyventi visuomenėje ir net menkiausias sprendimas jam keltų abejones. Pažinojau tokį vieną.

idenmeyou

Citata iš: Dr. Kas  rugpjūčio 05, 2015, 17:58:13
Kodėl žmonės fanatiškai tiki mokslu ir pateikia atsakymus tarsi jie galutiniai? Pats mokslas yra kintantis kaip ir jo rezultatai, tad ar teisinga manyti, kad dabartinis pateiktas atsakymas yra teisingas ir naudoti jį kaip faktą kuris niekada nebus paneigtas? Juokinga ir tiek. Ačiū už dėmesį.


Juk tas pats mokslas ir nustatė jog alkoholis kenkia sveikatai, kas kitas jei mokslas. Juk prekybininkas nepradės aiškinti kokia bloga jo prekė ir kad jos nepirktumėme.

Šiaip neįmanoma pačiam žmogui jutimais pajausti neuronų žuvimo ar atsigavimo, pagirios jaučiame tikrai ne dėl neuronų žūties. Tad realiai gerk dideliais kiekiais, nežinosi kiek neuronų liko mažiau ar daugiau niekaip.

Aukštyn