Nebus pasaulio pabaigos? Užtat 2013 metais bus reali asteroido grėsmė

Kol skeptikai mus ramina, kad jokios pasaulio pabaigos šiais metais nebus, mokslininkai tuo tarpu su nerimu stebi prie Žemės artėjantį asteroidą 2012 DA14.

 

2013 m. vasarį planetą pasieksiantis kosminis akmuo pro ją praskries rekordiškai arti. O gal net rėšis į mūsų planetą.

 

Kai vasarį asteroidą atsitiktinai pastebėjo astronomai mėgėjai iš Ispanijos, iš pradžių pernelyg nesibaiminta. Mat pro Žemę kasmet praskrieja ne vienas ir ne du kosminiai akmenys. Tačiau dėmesį į radinį iškart atkreipusi JAV nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA) netrukus nustatė, kad asteroidas vis dėlto yra gana pavojingas.

 REKLAMA Dėl reklamos…

Pirmiausia – jo skersmuo net 60 metrų. Gali pasirodyti, jog tai nėra daug, maždaug žvejybos laivo dydis, tačiau 1908 metais Sibire, Akmenuotosios Tunguskos upės baseine, sprogęs asteroidas kaip manoma buvo vos 50 metrų skersmens.

 

Jo sprogimo galia prilygo 15 megatonų galiai, o tai 1 tūkstantį kartų daugiau nei virš Hirošimos susprogdintos atominės bombos galia.

 

 

Be to, asteroidas 2012 DA14 turėtų prašvilpti rekordiškai arti Žemės – vos 27 tūkst. kilometrų atstumu. Pavyzdžiui, Mėnulis nuo Žemės nutolęs maždaug 13 kartų daugiau (Mėnulio atstumas nuo Žemės – 367000 km.).

 

NASA dabar jau neatmeta, kad asteroidas, Žemę pasieksiantis 2013 metų vasarį, gali net ir rėžtis į Žemę.

 

„Kol kas dar reikia kruopščių tyrimų. Tik tuomet bus galima nustatyti asteroido 2012 DA14 keliamą grėsmę”, – teigė NASA ekspertas Davidas Dunhamas.

 

Mokslininkai jau yra apskaičiavę, kad jeigu asteroidas vis dėlto rėžtųsi į Žemę, sprogimas prilygtų termobranduolinės bombos griaunamajai galiai.

 

Gali būti, kad net nustačius, jog asteroidas pasieks Žemės atmosferą, jį sustabdyti bus jau per vėlu.

 

Ekspertų teigimu, kol kas visos priemonės, kaip stabdyti Žemei grėsmę keliančius asteroidus, – tik teorinės.

 

Pavyzdžiui, manoma, kad Žemei padėtų specialiai pastatytas erdvėlaivis, kuris galėtų sunaikinti kosminį kūną į jį rėždamasis arba bent jau nukreipti jį nuo kurso.

 

Tačiau kad ir kokia būtų erdvėlaivio misija, jį pastatyti užtruktų mažiausiai dvejus metus. O asteroidas 2012 DA14 prie Žemės priartės jau kitų metų vasarį.

 

1908-aisiais Sibire nukritęs asteroidas išguldė medžius 2 tūkst. kvadratinių kilometrų plote.

 

Asteroidas 2012 DA14 greičiausiai išdegintų dar didesnę teritoriją, o smūgio apgyvendintoje teritorijoje padariniai gali būti katastrofiški.